banner476

Alan Değişikliği ne zaman yapılacak?

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ NE ZAMAN YAPILACAK? ÖĞRETMENLER AÇIKLAMA BEKLİYOR ÖĞRETMENLER ALAN DEĞİŞİKLİĞİNİN YAZ TATİLİNDE YAPILMASINI İSTİYOR

Haberler 18.05.2020, 20:42
Alan Değişikliği ne zaman yapılacak?

Bizler, "Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği" yapmak isteyen öğretmenleriz. Yıllarca bu yasal hakkımız için çok bekledik ve mücadele ettik. Nihayet son iki yılda bu hakkımıza kavuştuk. Ancak, her yıl belirsizlik yaşamak gibi bir problemimiz var. Bunun da en büyük nedeni, atama takviminde yer almıyor olmamız.

Bu yüzden bakanlığa sürekli sosyal medyadan ulaşmaya çalışıyoruz. Ancak yanıt alamıyoruz. 2020 yılı döneminde de aynı takvim sorununu yaşıyoruz. Öğrenmek istediğimiz konu şu: "Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği ne zaman yapılacak?" Maalesef bu basit sorunun yanıtını kimseden alamıyoruz. Herhangi bir ayrıcalık peşinde değiliz.

Sadece, zaman konusunda bilgi edinmek istiyoruz. Bakanlık bu sorumuza yanıt verirse çok mutlu olacağız. ATAMA TAKVİMİNDE RUTİN OLARAK YER ALMAK İSTİYORUZ MEB Personel Genel Müdürü Sayın Hamza Aydoğdu, alan değişikliği bekleyen öğretmenleri temsilen kendisiyle görüşmeye gelen öğretmenlere, "her yıl rutin olarak diplomaya dayalı alan değişikliğinin yapılacağı" müjdesini vermişti.

Bizler bu çerçevede, alan değişikliğinin bir takvime bağlanarak, her yıl düzenli olarak yapılmasını, sürekli tartışılan ve beklenti oluşturan bir konu olmaktan çıkarılmasını talep ediyoruz

KONTENJANLAR ARTTIRILSIN

- Sayımızın çok az olmasına rağmen, açılan kontenjanların sınırlı ve orantısız dağılımı, hayal kırıklığı ve maduriyet yaratmaktadır. Geçen yıl ön başvuru sürecinde, il müdürlüklerinden bakanlığa gönderilen öğretmen ihtiyacının çok az bir kısmı sisteme yansıtıldığı için, alan değişikliği taleplerine istenilen oranda cevap verilmemişti.

Bu durumun da önemle dikkate alınmasını istiyoruz.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ YAZIN YAPILSIN

- Dönem ortasında yapılan alan değişiklikleri, öğretmen ve öğrencileri olumsuz etkilemektedir. O yüzden isteğimiz: "Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği'nin bu yaz tatilinde yapılmasıdır." YENİ DÖNEMDEKİ ÖĞRENCİ ARTIŞI Ayrıca; Bu yıl liselerdeki öğrencilerin artışı ve ikili eğitime geçiş ihtimali, öğretmen ihtiyacı doğuracaktır.

Bakanlığımız bu sorunu, "Alan Değişikliği" bekleyen öğretmenlerle çözebilir.

SENDİKALARDAN DESTEK BEKLİYORUZ

Önceki dönemlerde Alan Değişikliği konusunda sendikalar bize çok destek vermişti. Alan değişikliğinin yapılmasında katkıları olmuştu. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bu yıl da aynı desteği görmeyi bekliyoruz.

BAKANLIĞIMIZDAN BEKLENTİLERİMİZ: -

"Alan Değişikliği ne zaman yapılacak?" Bir açıklama bekliyoruz. - Rutin olarak "Atama Takvimi" içinde yer almak istiyoruz. - Alan Değişikliğinin "Yaz tatilinde" yapılmasını talep ediyoruz. - Gerekirse Aralıkta "ek alan değişikliği" olmasını öneriyoruz. - Tüm normların ve kontenjanların başvuru sistemine yansıtılmasını istiyoruz.

Yorumlar (6)
Ali 3 ay önce
Lüyfen haber yapın.Felsefe grubu öğretmenlerinden isteyene rehberlik alana geçiş sağlanmalıdır.Bunu haber yaparsanız sevinirim.Felsefe öğretmenleride rehberliğe geçme hakkı verilsin.Saygılarımla.
Emre 3 ay önce
Alan degisikiligi 2020 21 eğitim öğretim yılı normu guncellendikten sonra yapılmalıdır. Özellikle meslek lisesi yeni sisteme geçeceği icin her alanda normlarin artacağını düşünüyorum.
nur 3 ay önce
yazın yapılması herkes için avantajdır. dönem arası okul ve öğrenciler için sıkıntılar oluyor umarım yaparlar
Hayır 3 ay önce
Alam değişikliği yapılmamalı.
İsmail 3 ay önce
Haber için teşekkürler. Diplomaya dayalı alan değişikliğinin eğitim öğretim dönemi başlamadan ağustos ayında, kontenjanların arttırılarak yapılması hem tekrar üniversite okuyarak kendini geliştirmeye çalışan öğretmenler açısından hem de eğitim öğretim açısından faydalı olacağını düşünüyorum.
Ersen 3 ay önce
Alan değişikliği sarttt

Gelişmelerden Haberdar Olun

@