banner476

Babalar günü ne zaman ?

Bu sene babalar günü ne zaman ? Haziran ayının kaçı babalar günü olarak kutlanıyor ? Detaylar haberimizde.

Haberler 03.06.2020, 12:30 03.06.2020, 12:37
Babalar günü ne zaman ?

Haziran ayının girmesiyle birlikte herkesin merak ettiği konu Babalar günü ne zaman ? Babalar için her yıl haziran ayında babalar günü kutlaması çoşkuyla yapılıyor.Peki 2020 Babalar günü ne zaman ? Haziran ayının kaçı babalar günü olarak kutlanıyor ?

2020 BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN ?

Her yıl milyonlarca insan babalar gününü haziran ayında kutluyor. Bu sene ise babalar günü haziran ayının üçüncü haftası kutlanacak. Babalar günü bu sene 21 Haziran 2020 tarihinde kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI

İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@