banner476

Batmanlı Öğretmenlerin İcadı: Sosyal Mesafe Koruma Cihazı

Batman'da görev yapan bir grup öğretmen, sosyal mesafe koruma cihazı geliştirdi.

Haberler 19.05.2020, 13:01
Batmanlı Öğretmenlerin İcadı: Sosyal Mesafe Koruma Cihazı

Batman ilimizde özel bir okulda görev yapan elektrik - elektronik teknolojisi bölümü bir grup öğretmen tarafından sosyal mesafe koruma cihazı üretildi.

Batman'da elektrik - elektronik teknoloji bölümü öğretmenlerince, korona virüs tedbirleri kapsamında sıkça telaffuz edilen sosyal mesafe koruma cihazı üretildi. Vatandaşlar arasında makul miktarda bırakılması gereken sosyal mesafenin korunması amacıyla ilk etapta prototipi üretilen bu cihaz, iki insan arasındaki mesafenin 1 metreden daha da yakınlaşması halinde ses, titreşim veya kırmızı ışık gibi çeşitli ayarlanabilir yöntemler ile kullanıcısına uyarı veriyor. Sosyal mesafe koruma cihazının yapım süreçlerinde yer alan, özel okulda görevli elektrik elektronik öğretmeni Emrah Uysal, korona virüs salgını sürecinde, hastalığın sosyal ve toplumsal etkilerinin azaltılması amacıyla meslek liselerinin bu tür çalışmalar yaptığını belirtti. Emrah Uysal, kendilerinin de özel okul statüsündeki bir meslek lisesi olarak sosyal mesafeyi koruma cihazı ürettiklerini ve söz konusu cihazın daha çok kapalı alanlarda kullanılmak üzere tasarlandığını belirtti. Prototipi üretilen sosyal mesafe koruma cihazı, kamu kurum ve kuruluşlarında, kargo, banka ve eczane gibi ortak kullanılan mekanlarda, insanlar arasında zaruri olan sosyal mesafeyi korumak için yapıldı. İki insan birbirine en az 1 metre yaklaştığında tercihe bağlı olarak sesli, ışıklı veya titreşimli uyarı veren sosyal mesafe koruma cihazı, başarılı bir üretim süreci planlandığında birçok insanın hayatını kolaylaştırabilecek bir icat niteliğinde. Prototipi üretilen bu cihazın park ve bahçelerde kullanılmasının mümkün olmadığını söyleyen, yapım ekibindeki öğretmen Emrah Uysal, sosyal mesafe koruma cihazının kapalı alanlarda birbiriyle etkileşime giren insanları korumak ve tedbirlerini arttırmak amacıyla sistematik olarak planlandığını söyledi. Üretilen prototipte görme ve işitme engelli vatandaşları da düşündüklerini belirten Uysal, bu sebeple cihaza titreşim motoru yerleştirdiklerini ve cihazın sesli ya da ışıklı uyarıda da bulunabildiğini belirtti.

Vatandaşların Yaygın Kullandığı Bir Ürüne Dönüşebilir

Batman’da bir özel okulun elektrik - elektronik teknolojisi bölümünde eğitmenlik yapan bir grup genç öğretmen tarafından prototipi geliştirilen sosyal mesafe koruma cihazı, planlı ve programlı bir üretim takvimi izlendiği takdirde yalnızca Batman il sınırları içerisindeki insanların değil ülke çapındaki tüm vatandaşların kullanımına sunulabilecek, kapalı alanlarda hayatlarını kolaylaştırabilecek ve halen devam etmekte olan korona virüs salgınına karşın tedbirleri sıkılaştırabilecek yerli üretim bir ürüne dönüşebilir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@