banner476

Duha namazı nedir ?Nasıl kılınır?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, bayram namazının kılınma vakti girince evlerinizde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılabilirsiniz açıklaması yaptı. Duha namazı nedir ? Duha namazı nasıl kılınır? Detaylar haberimizde..

Haberler 21.05.2020, 12:03
Duha namazı nedir ?Nasıl kılınır?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında camiler de virüs riskine karşı toplu olarak namaz kılmak yasaklandı. Ramazan ayında teravih namazlarının kılınmadığı camilerimizde bayram namazının kılınmayacağı diyanet tarafından açıklandı. 

Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, bayram namazının kılınma vakti girince evlerinizde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılabilirsiniz açıklaması yaptı. Peki  Duha namazı nedir ? Duha namazı nasıl kılınır?

DUHA NAMAZI NEDİR?

Güne ait bir zaman dilimi olan kuşluk, Arapça’da duha olarak bilinir. Güneşin doğuşundan kırkbeş dakika sonrasında başlar ve öğle vaktinden 20 dakika kadar önce sona erer. Halk arasında sabah ile öğle vakti arasında kalan zaman dilimi olarak da tanımlanır.

Bu zaman diliminde kuşluk ya da Duha namazı kılınması tavsiye edilir. Bu zaman diliminde, öğle vaktine yakın bir zamanda yapılan kahvaltı, kuşluk kahvaltısı olarak da bilinir. Kahvaltıda hafif yemekler de bulunduğu takdirde, kuşluk yemeği olarak bilinir.

DUHA NAMAZI NASIL KILINIR?

Güneşin doğup ufukta beş derece (bir mızrak boyu) yükselmesi ile kerâhet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan yaklaşık 40-50 dakika sonra ilk kuşluk vaktinde kılınır. Hadis kaynaklarında çokça teşvik edilen duhâ (kuşluk) namazı; dört, sekiz ve on iki rekât olarak kılınabilir (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 78-83). En az iki rekât olarak kılınabileceği de söylenmiştir. Bu namazda iki rekâtta bir selam vermek daha sevaptır. Ancak dört rekâtta bir de selam verilebilir

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@