banner476

Eba öğretmenler puan sistemi ne kadar sağlıklı işliyor?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında uzaktan eğitimin en önemli ayağını oluşturan EBA sisteminde öğretmenler için bulunan puan sistemi ne kadar sağlıklı işliyor? EBA sistemindeki puan önemli midir?

Haberler 14.05.2020, 09:12 14.05.2020, 09:30
Eba öğretmenler puan sistemi ne kadar sağlıklı işliyor?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında okulların tatil edilmesiyle birlikte devreye alınan uzaktan eğitimin en önemli iki ayağından biri olan EBA platformunda öğretmenler için geliştirilmiş bulunan bir puan sistemi mevcut. 

Bilindiği gibi bu puan sisteminde EBA'ya giriş yapan,platform içinde paylaşımlar yapan,öğrenciler ile etkileşim içinde bulunan öğretmenlere EBA platformu bir puan veriyor. Sistem tarafından verilen bu puanın herhangi alt ve üst limiti bulunmadığı gibi bazı okullarda öğretmenler arasında yarış gelmiş bu sistemde bazı aksaklıkların yaşandığı belirtilmektedir.

Her ne kadar Milli Eğitim bakanlığı gereksiz paylaşım ve sadece puan almak için yapılan etkileşimlerin önüne geçebilmek için EBA platformu üzerinde önlem almış olsa bazı okullarda idare veya dış çevre kaynaklı öğretmenler arasındaki EBA puan yarışı ön plana çıkmakta ve sistemden puan alabilmek için gereksiz paylaşımlar, yemek tarifleri,sistem üzeriden gereksiz anketler,öğrencilere tek tek görüş vb yazılması ve daha bir çok alakasız uygulamaların devam ettiği görülmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından EBA sistemindeki öğretmenlere uygulanan puan sisteminde gözden geçirmelerin yapması yada puan sistemini tamamen kaldırması EBA üzerindeki etkileşimlerin daha verimli olmasını sağlayacaktır.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (8)
Doğrucu 3 ay önce
Ben bir öğretmen olarak söylüyorum,EBA'ya girince öğretmen arkadaşlarımın gereksiz paylaşımları yüzünden miğdem bulanıyor.Öğrenciye yararı var yok her şey paylaşılıyor,bir yarış içindeler.Bakanlık buna bir dur demeli.
EBRU 3 ay önce
Eba sistemindeki puan önemli midir.? cevabını vermemişsiniz. Ne işe yarayacak puanlar...?
Ömr 3 ay önce
Bugün 2 kez etkinlik girdim tek bir puan bile vermedi. 1500 puan alanlar ne yapıyor acaba? Puanı kime nasıl dağıtıyorlar acaba?
Öğretmen 3 ay önce
1500 puan alanlar En az 3 yıldır eba yı aktif kullanan öğretmenlerdir. Ben 2013 yılından beri kullanıyorum 10 bin puan vermiş işe yarıyor mu hayır yaramıyor:)
Baki 3 ay önce
ÖMR hocam EBA 2013 den beri yok iyi sallamışın
Adalet 3 ay önce
Ebada kendi öğrencisi olmadığı halde okulun tüm öğrencilerinin öğrenci bazlı raporlarına girip 1 günde 3000 puan alanlar var. Bunun yanında daha vahim olan şey ise il veya ilçe milli eğitim müdürlüğünün bu puanlara göre ödül vermesi
umut 3 ay önce
Son zamanlarda öğretmenlere bayılıyorum.Oktan Boktan herşeyi paylaşıyorlar.Yapmayın arkadaşlar, göze gireceğim,birilerine yaranacağım diye her türlü dalavereyi yapıyorsunuz.Böyle yaptıkça saygı sevgiyi azaltıyorsunuz...
Ebru 3 ay önce
Gerçekten saçmalık benim yüzlerçe paylaşım yapmam bi tıklamaya bakar ama çocuk bunlar dersi tv den izlesin diziyi tv den izlesin gelsin bi de bilgisayardan her dersin soru alıştırmalarını çözsün göz mü kalır çocukta kafa mi kalır ekrana bağımlı yaparız çocukları

Gelişmelerden Haberdar Olun

@