Eba öğretmenler puan sistemi ne kadar sağlıklı işliyor?

Eba öğretmenler puan sistemi ne kadar sağlıklı işliyor?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında uzaktan eğitimin en önemli ayağını oluşturan EBA sisteminde öğretmenler için bulunan puan sistemi ne kadar sağlıklı işliyor? EBA sistemindeki puan önemli midir?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında okulların tatil edilmesiyle birlikte devreye alınan uzaktan eğitimin en önemli iki ayağından biri olan EBA platformunda öğretmenler için geliştirilmiş bulunan bir puan sistemi mevcut. 

Bilindiği gibi bu puan sisteminde EBA'ya giriş yapan,platform içinde paylaşımlar yapan,öğrenciler ile etkileşim içinde bulunan öğretmenlere EBA platformu bir puan veriyor. Sistem tarafından verilen bu puanın herhangi alt ve üst limiti bulunmadığı gibi bazı okullarda öğretmenler arasında yarış gelmiş bu sistemde bazı aksaklıkların yaşandığı belirtilmektedir.

Her ne kadar Milli Eğitim bakanlığı gereksiz paylaşım ve sadece puan almak için yapılan etkileşimlerin önüne geçebilmek için EBA platformu üzerinde önlem almış olsa bazı okullarda idare veya dış çevre kaynaklı öğretmenler arasındaki EBA puan yarışı ön plana çıkmakta ve sistemden puan alabilmek için gereksiz paylaşımlar, yemek tarifleri,sistem üzeriden gereksiz anketler,öğrencilere tek tek görüş vb yazılması ve daha bir çok alakasız uygulamaların devam ettiği görülmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından EBA sistemindeki öğretmenlere uygulanan puan sisteminde gözden geçirmelerin yapması yada puan sistemini tamamen kaldırması EBA üzerindeki etkileşimlerin daha verimli olmasını sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
59 Yorum