banner476

Ek ders ödemeleri hangi tarihe kadar devam edecek ?

Dün yapılan kabine toplantısında 2019-2020 eğitim öğretim yılının sonlandırıldığı kararı çıkmasından sonra öğretmenler tarafından merak edilen konulardan bir tanesi ek ders ödemeleri hangi tarihe kadar devam edecek ? Detaylar haberimizde..

Haberler 19.05.2020, 10:02
Ek ders ödemeleri hangi tarihe kadar devam edecek ?

Koronavirüs sürecinde alınan tedbirlerin gidişatını belirlemek için toplana kabine toplantısında eğitim alanı ile ilgili önemli kararlar alındı. Alınan önemli kararlardan bir taneside milyonlarca öğrenci ve öğretmeni yakından ilgilendirren okulların eylül ayına açılmayacağı kararıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019-2020 eğitim öğretim yılının bitirildiğini ve okulların eylül ayında açılacağını eğitim camiasına duyurdu.

Peki bu durumda normalde 1 Temmuz'a kadar süren eğitim öğretim dönemi için öğretmenlere ek ders ödemesi yapılacak mı ? Ek ders ödemesi hangi tarihlere kadar yapılacak ? 

Son yapılan Toplu Sözleşme anlaşmasında;

’01.09.2019 tarihli ve 30875 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 28.08.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kararının ''Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar'' bölümünün ''Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller'' başlıklı 2'nci maddesinde; ''Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.’’ hükmü gereğince ek ders ücreti ödemesi yapılmıştı.

Bu durumda öğretmenler 19 Hazian tarihine kadar normal ek ders ödemelerini, 19 Haziran - 01 Temmuz arası ise normal seminer ücret ödemelerini ( günlük 3 ek ders saati) alabileceklerdir.

Yani 1 Temmuz 2020 tarihine kadar öğretmenlere ek ders ödemesi yapılacaktır.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (1)
Yaşlı Amca 3 ay önce
Ekders ödenmez. Okullar kapanmış

Gelişmelerden Haberdar Olun

@