Erdemli İnsana Dair!

Erdemli İnsana Dair!

Ülkemdeki Erdemli İnsanlara Sesleniyorum…

Ülkemdeki Erdemli İnsanlara Sesleniyorum…

İnsanoğlu fıtratının farkına varmaya başladığı günden beri iyi insan olmaya, iyilik yapmaya yönelmiştir. Çünkü taşımış olduğu ruh onu buna yönlendirmiştir. İnsanoğlu iyiliğin yanında hangi davranışlara sahip olması gerektiğiyle alakalı fikirlerini erdemli insanın nasıl olması gerektiği düşüncesinde aramıştır. Erdemli insan felsefecilerin, din adamlarının, sosyologların, psikologların daha birçok alanın konusu olmuştur. Tarihe mal olmuş Platon, Sokrates, Aristoteles, Farabi, İbn Sina, Kınalızade Ali Çelebi gibi bir çok düşünür erdemli insan üzerinde fikir beyan etmiştir.

Erdemli olmanın tarifi farklı farklı yapılmış olsa da gerek dinler açısından, gerekse felsefe açısından değerlendirdiğimizde yapılan tariflerden erdemi şöyle tarif edebiliriz:

Erdem bir insanda olması gereken; ahlaklı olmak ile beraber yardımseverlik, doğruluk, bilgelik, alçakgönüllülük, vicdanlı olma, adaletli davranma, toplumun çıkarını önceleme gibi özelliklerin bir araya toplandığı genel bir davranışlar bütünüdür.

Peki erdemli olmak gerekli midir? Evet, tabi ki gerekli ve kaçınılmazdır. Birlikte yaşadığımız bir topluluğun parçası olarak toplumu geliştirmek, mutlu kılmak, adil bir düzen sağlamak için erdemli bir insan olmamız gerekir. Erdemli bir toplu oluşturmanın yanında insanlığın erdemli olmasına katkı sağlamamız gerekiyor. İnsan olmamız bunu gerektiriyor.

Bunun içinde başta kendimizden başlayarak çabalamak gerekir. Kendimizi yetiştirip erdemli insan olma yolunda yürürken etrafımızdakileri de erdemli yapmaya çalışmamız gerekiyor. İşte bu yüzden de bir birey olarak sesleniyorum.

Ülkemdeki Erdemli İnsanlara Sesleniyorum.

Lütfen ama lütfen! Artık pasif iyi olmaktan vazgeçip aktif iyi olmaya başlayın. Bu milletin ve insanlığın sizlere ihtiyacı var. Sorumluluk almadığın sürece dünya her geçen gün daha da kötüye gidiyor...

Vicdanı olan herkes yaşanan savaşlardan, açlıktan ve hastalıktan ölen çocuklardan,erdemsiz yöneticilerden dolayı insanlığın maruz kaldığı mezalimlikten rahatsızlık duyuyor. Bunu hepimiz biliyoruz.

Özelde kendi milletimiz için istediğimiz erdemli insanların aktifleşmesini genelde tüm insanlık için istiyoruz. Bu dünya için de ahret hayatı için de erdem gereklidir. Çünkü insan yaşadığı yerde güvende olmak ister, mutlu olmak ister, adalet ister, yani insanca yaşamak ister. Ahiretini kurtaracak işlere imza atmak ister. Bunun için de erdemli insan yetiştirmek gerekiyor. Bunu gerçekleştirirken ilk başta kendi davranışlarımıza erdemli olmayı yansıtmalıyız. Millet olarak silkelenerek kendimize gelmemiz gerekir. İnsanlık savaşlardan, sömürülmekten, zulümlerden, sefaletten, sağlıksız yaşam şartlarından bıktı, usandı. Artık yeter diyen insanlık yeni bir heyecanla hareket etmeli.

İnsanlığın maruz kaldığı korona salgını sonrasında yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Bu dünya düzenini kuracak insanların, gelecek nesillerin erdemli insan olarak hareket etmesi gerekiyor. Kimse “Herkes erdemsiz, böyle gelmiş böyle gider. Benden ne olur?” diye düşünmesin. Kimse yaptıklarına kılıf uydurarak bu işten kaçmasın. Unutmayın ne olacaksa bizlerden olacaktır. Bu toplumun 1400 yıllık bir İslami geçmişi yanında, tarihe yön veren yüzlerce düşünürü vardır. Ve unutmayın şikayet etmeyle kimse bir karış yol gidemez.

Her zaman söylediğim gibi var olan enerjimizi, gücümüzü ülkemize imar etmeye, milletimize ve insanlığa hizmet etmeye ayırmamız gerekir. Ülkemdeki Erdemli İnsanlar bunu gerçekleştirebilir. Gelin bu dava için bir omuz da siz verin.

  1. ve dua ile saygılarımı sunuyorum.

Hacı KAYMAZ

Eğitimci Yazar

Istagram:hacikaymaz

E-Posta:

Twitter:@HaciKAYMAZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.