banner476

HES kodu nedir? nasıl alınır?ne işe yarar?

Dün yapılan bilim kurulu toplantısında alınan yeni kararlardan bir HES kodu uygulamasıydı. Peki hes kodu nedir? hes kodu nasıl alınır? ne işe yarar? tüm detaylar haberimizde..

Haberler 21.05.2020, 11:05
HES kodu nedir? nasıl alınır?ne işe yarar?

Dün yapılan bilim kurulu toplantısında alınan yeni kararlardan bir HES kodu uygulamasıydı.

HES KODU NEDİR?

Sağlık bakanlığının daha önceden devreye aldığı Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınan HES kodu vatandaşların şehirlerarası yolculuklarında, kurum ziyaretlerinde ya da bireysel iletişim gerektiren kamusal alanlarda Covid19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulamadır. HES kodu kişiye özel olarak üretilmektedir.

HES KODU NASIL ALINIR?

Uygulama marketlerinden telefonlara indirilen ve Sağlık Bakanlığının uygulaması olan Hayat Eve Sığar  uygulaması üzerinden kendi kişisel bilgilerinizi girerek siz özel HES kodu oluşturabilirsiniz.

HES KODU NE İŞE YARAR?

Öncelik olarak şehirler arası seyahatlerde kullanılacak olan bu kodu vatandaşlar seyahat firmasına göstermeden yolculuk yapamayacakları.otobüs ve uçak yolculuğu yapacak vatandaşlar öencelikle bu kodu üretmeleri gerekecek. Seyahat firması üretilen bu kod ile birlikte kişinin risk grubunda olup olmadığını değerlendirebilecek

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@