İlkokullardaki Beden Eğitimi ve Oyun Dersi Gündemden Düşmüyor

İlkokullardaki Beden Eğitimi ve Oyun Dersi Gündemden Düşmüyor

MEB resmi açıklama yapmalı konuya açıklık getirmeli çünkü ilkokullara eklenecek olan beden eğitimi dersi gündemden düşmüyor

Beden eğitimi öğretmenleri sosyal medyada açtıkları bir tag ile ses getirdi. İşte beden eğitimi öğretmenlerinin taleplerini içeren o mesaj mebpersonel.com farkıyla:

Son günlerde sosyal medyada gündemden düşmeyen ilkokullara eklenecek olan beden eğitimi dersi için özellikle beden eğitimi öğretmenleri, farklı branş öğretmenleri, spor dünyası ve birçok kesimden insan bu gelişmeye destek oldular. İlkokullara eklenecek olan beden eğitimi dersine beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin girecek olması da herkes tarafından memnuniyetle karşılandı. Ülkemizde gelecekte aktif ve sağlıklı bir toplumun oluşması, milli takımlarda devşirme sporcular yerine hareket eğitimini ilkokulda iyi bir şekilde alıp doğru spor branşına yönlendirilen kendi çoçuklarımızın mücadele etmesi  her bakımdan fayda sağlayacaktır. İnsanlarımızın sportif ve rekreatif etkinliklere düzenli katılımını sağlamak için, onların 6-12 yaş arası temel eğitim dönemlerinde, sportif becerilerin alt yapısını oluşturan temel hareket becerilerinin öğrenilmesi ve geliştirilmesi önemli bir unsurdur.

İlkokullardaki Beden Eğitimi ve Oyun Dersi Gündemden Düşmüyor

Sınıf öğretmenleri ile yapılan araştırmalara göre de uygulama, fiziksel şartlar, formasyon boyutları ve önemseme açısından bazı mesleki problemlerinin olduğu tespit edilmiştir. Okullardaki beden eğitimi dersi ile ilgili tesis, araç ve gereçlerin yetersiz ve eksik olması, sınıf öğretmenlerin beden eğitimi dersi ile ilgili bilgi ve formasyon yeterliliklerinin dersin işlenmesi ve verimliliği açısından sorun yaratması, bu durumlardan kaynaklanan uygulama ve önemseme problemleri tespit edilen bazı sorunlar arasında olduğu görülmüştür.

Bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Okul öncesinden yüzme neden başlamasın?

Dünya bunu böyle yapıyor, biz de yapacağız. İlkokul, orta, lise... Oralardan bunları başlatacağız ki uluslararası camiada sesimiz çok daha farklı çıksın." sözleri, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un sporun ve sanatın ince ayarından geçmemiş olan çocukların şahsiyet ve duygu eğitimi tamamlanamaz. Bundan dolayı biz sporu ve sanatı ısrarla vurgulayacağız"  açıklaması ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun "İlkokullarda beden eğitimi olacak. Cumhurbaşkanımız bu konudaki talimatı Milli Eğitim Bakanımıza verdi" demeci, beden eğitimi  ve spor dersinin ilkokullara eklenmesi ve bu derse beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin girmesi konusundaki gelişmelerin artık son aşamaya geldiğini göstermektedir.

Ülkemize hayırlı olmasını dileriz.

MEBPERSONEL.COM/ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.