İŞKUR Başvurusu Nasıl Yapılır? İŞKUR’dan İş Nasıl Bulunur?

İŞKUR Başvurusu Nasıl Yapılır? İŞKUR’dan İş Nasıl Bulunur? İŞKUR İşçi Alımlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Haberler 22.05.2020, 10:54 23.05.2020, 21:01
İŞKUR Başvurusu Nasıl Yapılır? İŞKUR’dan İş Nasıl Bulunur?

İŞKUR Başvurusu Nasıl Yapılır? İŞKUR’dan İş Nasıl Bulunur? İŞKUR İşçi Alımlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Ülkemizde İŞKUR işsizlikle mücadele ederek istihdam yaratıyor. İŞKUR sayesinde işi olmayan birçok insan iş buluyor. Peki, İŞKUR başvurusu nasıl yapılır? İŞKUR işçi alımlarına nasıl başvuru yapılır? Bu sorularınızın cevabı yazımızda.

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında birçok kurum gibi İŞKUR da bu süreçte dijital ortamları tercih ediyor. Gelecek olan ikinci bir duyuruya dek İŞKUR başvurusu https://esube.iskur.gov.tr/ web adresi üzerinden gerçekleştirilecek. Aslında İŞKUR işçi alımlarına başvuru yapmak isteyenler için üç alternatif bulunuyor. İlki az önce söylediğimiz gibi internet sitesinden online kullanıcı girişi yaparak iş başvurusu yapmak, ikincisi e-devlet sistemi üzerinden kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak iş başvurusu yapmak ve son olarak ALO 170 hattı üzerinden canlı olarak iş başvurusu yapmak.

İŞKUR Başvurusu Yapmak İçin Öncelikle İŞKUR’a Kayıt Olmalısınız

Kamu işçi alımlarına başvurabilmeniz için İŞKUR’da kaydınız olması gerekmektedir. https://esube.iskur.gov.tr/ adresine girerek “üye ol” butonuna tıklamanız ve iş arayan kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra ise sistemdeki özgeçmiş formunu doldurmalısınız. Burada sizden eğitim bilgilerinizi ve meslekli bilgilerinizi forma yazmanız istenecek. Eğer varsa yabancı dil belgenizi, sürücü belgenizi, iş deneyiminizi ekleyebilirsiniz.

İş Kanunlarına göre her işletme belirli bir sayıda engelli, eski hükümlü ya da duruma göre öncelik tanınması gereken kişileri istihdam etmek zorundadır. Eğer kanunen size iş arama konusunda öncelik tanınıyorsa (engelli, eski hükümlü veya bazı durumlara göre öncelikli olanlar) kayıt formunuzda yer alacak olan kişisel durum kısmında bu durumu belirtmeniz gerekmektedir.

İŞKUR Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR’da iş arayan kayıt işleminizi tamamladıktan sonra iş arama durumunuzu aktif hale getirerek kendinize uygun olan iş ilanlarını aramaya başlayabilirsiniz. İş İlanları sekmesinden hem kamu hem de özel sektör iş ilanlarına erişebilirsiniz. Bana Uygun İşler sekmesine tıkladığınızda, karşınıza sadece size uygun kriterde olan işler çıkacaktır. İş İlanları sekmesine tıkladığınızda karşısına kısa bir form gelecektir. Bu formu doldurmanızın ardından boş olan pozisyonlar karşınıza sıralanacaktır. İstediğiniz ilana başvurarak, İŞKUR başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@