banner476

KYK borçları silinecek mi? KYK öğrenim kredisi borçlarının silinmesi gündemde

KYK-öğrenim kredisi borçları gençlerin belini büküyor. Tekrar gündeme gelen bu konuda son gelişmeleri sizler için paylaşıyoruz.

Haberler 17.06.2020, 15:50
KYK borçları silinecek mi? KYK öğrenim kredisi borçlarının silinmesi gündemde

KYK öğrenim kredisi borçları ve faizleri ile ilgili düzenlemeleri geçen yıldan beri sık sık ülke gündemini meşgul ediyor. Bu konu ilk umut veren açıklamayı 2019 Ekim ayında Bakan Albayrak söylemişti. Bakan Albayrak'a gençlere yönelik yaptığı açıklamasında KYK öğrenim kredisi borçları ile ilgili bir düzenleme yapılacağını belirtmişti. Meclis gündemine de gelen KYK öğrenim kredisi borçları ile ilgili son durum nedir?

Dilerseniz kyk borçları ile ilgili daha önce geçmişte yapılan açıklamaları bir hatırlayalım. Zira KYK borçları özellikle sosyal paylaşım sitesi twitterda sürekli trend topic olan bir konu. Çünkü gençler faizlerin çok olduğunu işsiz oldukları için ödeme sıkıntısı çektiklerini belirten twitler atıyor. 

KYK borçları ile ilgili gençlerin talepleri ve bu konuda yapılan açıklamalar şu şekilde idi:
 

İş bulamadığı için KYK borcunu ödeyemeyen milyonlarca genç,hükümetten gelecek KYK borç düzenlemesini bekliyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle daha da artan işsiz sayısı nedeniyle vatandaşlar KYK borçlarını ödemekte zorlanma endişesi taşıyor.

İŞYERLERİ ÜCRETSİZ İZİN VERDİ
Koronavirüs'ü nedeniyle birçok yer kapatıldı. Geçici olarak kapatma kararının alınmasının ardından on binlerce kişi işsiz kaldı. Hem işsiz kalan hem de maaş alamayacak olan bu vatandaşlardan çoğu , işsizlik maaşı şartlarını da henüz taşımıyor. 

Bu sıkıntıların üst üste gelmesi sonrası bunlara bir de KYK borç taksitleri eklendi. 

ERTELENSİN BEKLENTİSİ
Birçok genç, KYK borçlarını Koronavirüs'ü nedeniyle işsiz kaldığı için ödeyemiyor. Gençlerin bir kısmı, Koronavirüs'ü tehlikesi geçene ve işe başlayana kadar KYK borç taksitlerinin ertelenmesini istiyor.


 
SİLİNSİN BEKLENTİSİ
Üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulmakta zorlanan gençler, KYK borçlarının silinmesini istiyor.

FAİZLER SİLİNSİN VE YAPILANDIRMA YAPILSIN BEKLENTİSİ
KYK borçları , faizleri ile birlikte ana paranın çok üstünde olan gençler , faizlerin silinmesini ve ana paralarını ödemek istiyor.  Gençler, faizlerin silinmesi sonrası kalan parayı taksitler şeklinde ödemek istiyor. 

KYK borçları önümüzdeki  günlerde tekrar Meclis gündemine getirilecek. Bu konuda bir kanun çıkarılıp borçlarla ilgili bir düzenleme işlemi yapılması bekleniyor. Bu düzenleme ile kyk borçları silinecek mi? Yoksa faizi mi silinecek . hep birlikte göreceğiz.

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL HABER

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@