Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği ne zaman yayınlacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ve Görevde Yükselme Yönetmeliklerinde düzenlemeler yaptı.

Haberler 19.05.2020, 00:48
Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği ne zaman yayınlacak?

Öğretmenlerle ilgili iki yönetmelikte düzenlemeler yaptıklarını belirten MEB Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, "Yayımlanacak olan atama yönetmeliğindeki düzenlemelerle, öğretmenlerimizin kendilerini geliştirmek için yaptıklarının ve eğitim - öğretim uygulamalarına sundukları katma değerin de hizmet puanı hesaplamalarına ilave edilmesini sağladık." dedi

Hamza Aydoğdu basına gerçekleştirdiği açıklamada, Bakanlık bünyesinde Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması hususundaki yönetmeliklerde çeşitli düzenlemeler yaptıklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yeni yönetmeliği onayladığını, en kısa zamanda bu yeni düzenlemenin Resmi Gazete ‘de yayımlanacağını açıkladı.

Kariyer ve Liyakat Esas Alınacak

Görevde Yükselme Yönetmeliği ile ilgili, okul, ilçe ve il milli eğitim müdürlükleri ile daha üst kademedekiler için temel olarak kariyer ve liyakat çerçevesinde düzenlemeler yapıldığının altını çizen Aydoğdu, bu farklı seviyeler arasındaki sirkülasyonun sistemli bir hale dönüştürüldüğünü söyledi.

Görevde yükselme ile ilgili yönetmelikte ilçe ve şube müdürlüğüne yapılacak olan atamaların ölçme ve değerlendirmesinin sınavla olacağını belirten Hamza Aydoğdu, "Okullardaki müdür yardımcılığı ve müdürlüğü ve tüm şube müdürlüğü atamalarının sınavla yapıldığı için kariyerlerinde sınavla atanan okul müdür yardımcısı, okul ve şube müdürleri temel direkler olacaktır.” dedi. Aydoğdu ayrıca, bu düzenlemeden sonraki kademeler arası geçişte, kendi bilgi ve birikimine inanan tüm öğretmenlerimizin kariyerlerine emin adımlarla devam edebileceğini belirtti.

Yeni Yönetmelikler Ne Zaman Yayınlanacak?

Değişiklik yapılan yömnetmeliklerin resmi gazetede bu hafta sonuna kadar yayınlanması bekleniyor.

Öğretmen ve Akademisyenlerin Görüşleri Alındı

Yönetmelikteki düzenlemeler gerçekleştirilirken öğretmen ve yöneticilerin, ayrıca eğitim alanında çalışmalar yürüten akademisyenlerin görüşlerine başvurularak hazırlandığının altını çizen Hamza Aydoğdu, yapılan düzenlemenin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un bakanlık görevine geldiği tarihten bugüne sürekli vurguladığı liyakat ve kariyer esasında olduğunu söyledi.

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme ile ilgili yönetmelikte de düzenlemeler yaptıklarını vurgulayan Hamza Aydoğdu, öğretmenlerin yer değiştirmesi hususunda yılları temel alarak hesaplanan hizmet puanının esas alındığını belirtti.

Ülke çapındaki öğretmenlerin yüzde 70 oranında büyükşehirlerde çalıştıklarını söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, yapılan tüm bu düzenlemelerin genç, her daim dinamik ve modern teknoloji çağına ayak uyduran, kendini sürekli geliştiren, yenileyen ve yeni ihtiyaçlar doğrultusunda dönüştüren ülke genelindeki tüm öğretmenlerimizin istedikleri noktaya ulaşmalarına yardımcı olacağının altını çizerek basın açıklamasını sonlandırdı.

www.mebpersonel.com

Yorumlar (5)
Çağla 3 ay önce
Lütfen öne çekilsin il içi ve il dışı tayinler sesimiz duyulsun
Ali 3 ay önce
İl içi il dışı tayinleri öne cekilmeli
Ali 3 ay önce
İl içi il dışı tayinleri öne cekilmeli
Eğitim Sevdalısı 3 ay önce
4 ve 8 yılını dolduran okul yöneticilerinin rotasyon takvimi işliyor. İleride haksızlık olmaması için ACİLEN YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİNİN çıkması lazım.
Ahmet 3 ay önce
Özellikle il dışı tayin isteyecekler için ağustos çok geç bir tarih. Il ici il dışı yer değiştirmeler öne çekilsin lütfen.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@