banner476

Önceden yüksek lisans ve doktora yapanlar ek hizmet puanı alabilecekler mi ?

Değişen öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği ile birlikte Doktora veya yüksek lisans yapan öğretmenlere ek hizmet puanı verilecek. Peki önceden doktora ve yüksek lisans yapanlar bu ek hizmet puanını alabilecekler mi ? Detaylar haberimizde..

Haberler 20.06.2020, 13:16
Önceden yüksek lisans ve doktora yapanlar ek hizmet puanı alabilecekler mi ?

Geçtiğimiz gün değiştirilen öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğine göre öğretmenlere bazı faaliyetler doğrultusunda ek hizmet puanı verilecek. Doktora yapan öğretmenlere 90 puan,tezli yüksek lisans yapanlara 50 puan ve tezsiz yüksek lisans yapan öğretmenlere ise 30 puan ek hizmet puanı verilecek. Ve bu yönetmelik yayımlandığı gün yani 19 Haziran'dan sonra geçerli olacak.

Peki 19 haziran tarihinden önce doktora veya yüksek lisanslarını tamamlayan öğretmenler bu ek hizmet puanlarını alamayacaklar mı ? 

Yayımlanan yönetmeliği incelediğimizde yönetmeliğin yürürlüğe giriş tarihi 19 Haziran olarak belirlenmiş. İlk bakışta bu tarihten önce doktora veya yüksek lisans yapanlar puan alamayacak gibi düşünülsede bu YANLIŞ bir düşüncedir. Yani önceden doktora ve yüksek lisans yapan öğretmenler okullarına belgelerini teslim ettiklerinde ek hizmet puanlarını ALABİLECEKLERDİR.

"Kanun geri yürümez" diye söylensede hukukta var olan "kazanılmış haklara saygı" ilkesi çerçevesinde düşünüldüğünde öğretmen geçmişte yapmış olduğu doktora veya yüksek lisanstan ek hizmet puanı alabileceklerdir.

Ancak burda dikkat edilmesi gereken bir husus ise yönetmeliğin girdiği tarih öncesi,yüksek lisans veya doktoranın bittiği tarih aralağındaki istemiş olduğunuz tayinlerde mağdur olduğunuzu belirtip milli eğitime dava açamazsınız. O sebebledir ki yönetmeliğin yürürlüğü giriş tarihi 19 Haziran olarak belirtilmiştir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@