banner476

Samsun'da 19 Mayıs İçin Evlerinden Söylediler

Samsun’da birbirinden başarılı seslerden oluşan korolar 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle sevilen şarkı ve marşları seslendirdikleri görüntüleri yayınladı.

Haberler 20.05.2020, 01:20
Samsun'da 19 Mayıs İçin Evlerinden Söylediler

Samsun'da korona virüsle mücadele kapsamında sokağa çıkma kısıtlamaları halen sürerken birbirinden bağımsız üç farklı korodan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'na coşku katacak çalışmalar yayınlandı. Çeşitli online uygulamalar ile bir araya gelen başta öğretmenlerden oluşan yüze yakın müzik aşığı ses verdikleri parçalarla beğenileri topladı. İldeki özel bir eğitim kurumu öğrenci ve öğretmenlerinin katılımıyla en güzel şarkı ve marşları seslendirirken bir diğeri de İzmir ve Samsun'daki öğrencileri bir araya getird ve çeşitli şarkılar seslendirdi. Müzik eğitim almış olan mezunların yer aldığı bir başka orkestra da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için yaptığı çalışmaları yayınlayarak bu kervana katıldı.

Salgına Karşı Telekonferans
Samsun’da bulunan bir grup öğrenci ve öğretmen telekonferans yöntemiyle bir araya gelip birbirinden güzel çalışmalara imza attılar. Halihazırda Samsun'da görev yapan bir grup kadın müzik öğretmeni ve öğrencisi, Atatürk'ün Samsun’a çıkıp Milli Mücadele’nin ateşini yakmasının 101. yıl dönümü sebebiyle bir araya gelerek günün anlam ve önemine yakışır şekilde çeşitli koro çalışmaları hazırladılar ve 19 Mayıs Marşı'nı seslendirerek tüm dinleyenleri duygulandırdılar.

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi ve İzmir - Konak Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri ise 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'na özel kendi evlerinde hazırladıkları çeşitli eserle gençlerin coşku ve üretkenliklerine hiçbir sınır ve bahanenin engel olamayacağını kanıtladılar. Birbirlerini hiç tanımamalarına rağmen yaşadıkları yerleri ve coşku dolu gönüllerini paylaştılar. Toplamda 38 öğrenci kilometrelerce mesafeden söyledikleri şarkı ve marşlarla uzakları yakın hale getirdiler. Türk gencinin azmini ve vatan sevdasını, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için seslendirdikleri Gençlik Marşı ile gösterdiler

.
Samsun Kent Orkestrası üyeleri de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için Zülfü Livaneli'nin Ey Özgürlük parçasını yorumladı. Gönüllü müzik öğretmenlerinden ve çeşitli öğrencilerden meydana gelen 40 kişilik topluluk, evlerinde kendi imkanlarıyla birbirinden farklı koşul ve enstrümanlarla oldukça coşkulu bir armoni oluşturdular. Daha önce de birçok türküyü senfonik, pop ve caz türlerinde seslendirmiş olan ve Samsun'u ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak ve tüm gençleri sanatsal uğraşlar çerçevesinde birleştirmeyi amaçlayan orkestra, bu kez de bayram coşkusuna katkı sağlamak için bir araya geldi.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@