banner476

Şube Müdürlüğü Rotasyonu Ertelenir Mi?

MEB 2020 Şube Müdürlüğü Rotasyonunu bir yıl daha erteler mi ?

Haberler 11.05.2020, 21:25 11.05.2020, 21:27
Şube Müdürlüğü Rotasyonu Ertelenir Mi?

2 yıl aradan sonra Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürlerine zorunlu rotasyon uygulamasını yapma kararı aldı. Süreci şöyle özetle bir hatırlatacak olursak. 2018 yılında Genel seçimlerin Haziran ayında olması nedeniyle rotasyon uygulaması yapılmamıştı. 2019 yılında ise yerel seçimler ve devamında İstanbul seçimlerinin iptali nedeniyle Şube Müdürlerine rotasyon uygulanmamıştı.

2018-2019 yılında rotasyonun yapılmamasından ötürü 2020 yılı Şube Müdürlüğü rotasyon uygulamasının yapılıp yapılmayacağı büyük bir merak konusuydu çünkü geçmiş yıllarda ertelenen rotasyonun bu yılda koranavirüs salgını nedeniyle yapılmayacağı kanısı mevcuttu.

Bu konuda MEB geçtiğimiz haftalarda Şube Müdürlüğü Rotasyonunun yapılacağını ve buna bağlı olarak da 2020 Şube Müdürlüğü Rotasyon takvimi ve kılavuzunu yayınladı.

Şube Müdürlüğü Rotasyonu Ertelenir Mi?

Şube Müdürlüğü rotasyon konusunda, Şube Müdürleri de ikiye bölünmüş durumda. Rotasyon uygulamasının yapılmasını istemeyenler ve rotasyon uygulamasının yapılmasını isteyenler.

Şube Müdürlüğü, rotasyonu istemeyen Şube Müdürleri, zorunlu bir rotasyon olmaması gerektiğini ve geçmiş yıllarda ertelenen rotasyonun böylesine zor bir süreçte de ertelenmesi gerektiğini.

 Ayrıca yönetmelikte İl müdür yardımcıları, İlçe müdürlerine rotasyon uygulaması olmasına rağmen sadece şube müdürlerine rotasyon uygulamasının yapıldığını ve buna benzer bir kaç sebepten dolayı rotasyon uygulamasının yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Şube müdürlüğü rotasyonu isteyen şube müdürleri, yıllardır zor bölgelerde görev yaptıklarını ve tercih yaptıklarında rotasyonu bilerek tercih yaptıklarını ve 2 yıldır uygulanmayan rotasyon nedeniyle yerlerinde çakılı kaldıklarını ve rotasyon uygulanması sürece yerlerinde kalıp mağduriyetlerini süreceğini ifade ediyorlar.

Her iki duruma baktığımızda geçmiş yıllarda rotasyon ertelendiği için birçok şube müdürünün mağdur durumda olduğunu net bir şekilde ifade edebiliriz çünkü ilk tercih yapıldığında rotasyon uygulamasına göre tercih yapanlar mevcut yani 3-4 yıl sonrasını düşünüp tercih edenler var.

Diğer yandan da böylesine zor bir dönemde rotasyon uygulanması ile tüm düzenlerin bozulacağını ve zamanla olarak zor bir süreç olduğu için bu yılda erteleme isteyen Şube Müdürleri.

Mebpersonel.com olarak Rotasyon ertelensin demekte zor veya tam tersine rotasyon yapılsın demekte geçtiğimiz yıllarda rotasyon elenemeyip yapılsaydı bu sorun bu kadar tartışılmazdı.

Sonuç olarak, MEB tarafından karar alınmış ve bu saatten sonra rotasyon uygulamasının ertelenmesi çok zor bir ihtimal fakat MEB dönemin zorluğu  açısında  rotasyonu şube müdürlerine gerekli kolaylığı göstereceğini düşünüyoruz..

Bu konudaki gelişmeleri telegram sayfamıza katılarak takip edebilirseniz.

şube müdürlüğü rotasyon

Yorumlar (39)
Mustafa 3 ay önce
Bölgeler güncellenmeden rotasyon yapılmamalıdır.
Cengizhan 3 ay önce
Bölge düzenlemesi için tüm illerden bakanlık dönütleri aldığı hâlde bölge düzenlenmesi yapılmadan rotasyonu yapmak istemesi karmaşaya yol açtı. Düzenlenme yapılsaydı tüm bölgelerdeki arkadaşların daha kolay yerdeğiştirmesi mümkündü.Insanları zorla istemediği yere göndermek m.eğitime sadece küskün grubun artmasını sağlayacaktır.
Şube müdürü 3 ay önce
Memura,şefe, teknisyene, avukata, ilçe müdürüne,il müdür yardımcısına,okul müdürüne ve öğretmene rotasyon yok bi şube müdürüne var. Neymiş şube müdürü be!
şube müdürü 3 ay önce
Rotasyon haktır olması gerekendir inşAllah Ertelenmez zaten 2 yıldır sudan sevebten dolayı ertelendi 4. bölge ve 5. bölgedeki şube müdürleri mağdur oldu
ABDULLAH BİRİSİ 3 ay önce
ZORUNLU ROTASYON ERTELENMELİDİR. BÖLGELER DEĞİŞMELİDİR, 2 ALT 2 ÜST TERCİH ETME KURALI KALDIRILMALIDIR. KİMSE MAĞDUR EDİLMEMELİDİR.
Şube müdürü 3 ay önce
İki yıldır basit gerekçelerle ertelenen rotasyon bu yıl salgın sürecinde, puan adaletsizliği oluşan dönemde uygulanmamalıdır. Yer değiştirmek isteyen arkadaşlara isteğe bağlı tayin hakkı tanınmalı onlar da mağdur edilmemelidir.
Sibel Taşpınar 3 ay önce
Küresel salgın gerçeği varken rotasyon 1 yıl ertelenmelidir. Önce Sağlık. Rotasyon yapılsın ama ugun zamanda. Böyle riski bir zamanda değil.
Şb müd. 3 ay önce
Bölgeler güncellensin 1. Hizmet bölgesinde çalışıp rotasyonu hiç ertelenmeyene de haksızlık yapılmadan mağdur oluşturulmadan yapılsın
Şb müd. 3 ay önce
Bölgeler güncellensin 1. Hizmet bölgesinde çalışıp rotasyonu hiç ertelenmeyene de haksızlık yapılmadan mağdur oluşturulmadan yapılsın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@