banner476

TÜBİTAK Başkanı: Koronavirüs İlacını Haziranda Duyurabiliriz!

TÜBİTAK Başkanı Koronavirüs aşısını haziran ayında paylaşmayı hedefliyoruz!

Haberler 11.05.2020, 19:06
TÜBİTAK Başkanı: Koronavirüs İlacını Haziranda Duyurabiliriz!

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, korona virüs salgın hastalığına yönelik olarak aşı ve ilaç ile ilgili toplamda 17 proje yürüttüklerini açıkladı. Mandal, yaz aylarında önemli bir aşamaya yani etken bir ilaç sunma aşamasına geçeceklerini açıkladı. Her şey için daha erken ama geliştirme durumumuz var. Haziran ayı ile birlikte kamuoyu ile önemli gelişmeleri ve bir müjdeyi paylaşmak istiyoruz dedi.

TÜBİTAK Başkanı Mandal, ülkemizde koravirüse karşı yürütülen ilaç ve aşı çalışmaları ile ilgili son gelişmeleri anlattı. İlaç ve aşı çalışmalarının bilim adamları tarafından eş zamanlı olarak yürütüldüğünü açıklayan Mandal, ilaç ve aşı arasındaki farkın kamuoyu tarafından yanlış bilindiğini vurguladı. Mandal, ilaçların aktif hastalara uygulandığını, aşının ise gelecekte hasta olma ihtimali bulunan insanlara uygulandığını vurguladı.

Korona Virüs Aşısı Haziran Ayı İçerisinde Açıklanabilir!

Türkiye genelinde 17 tane ilaç ve aşı geliştirme projesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mandal, 17 proje içerisinde 29 üniversite, 9 araştırma kurumu ve 8 firmanın yer aldığını açıkladı. İlaçla ilgili yaz aylarında önemli gelişmeler beklediklerini açıklayan Mandal, haziran ayında ilaç tedavisini duyurabileceklerini açıkladı. İlaç konusunda hem biyoteknolojik hem de kimyasal olarak çalışmalar yürütüyoruz. Aşı için ise 8 farklı proje geliştirildiğini açıklayan Mandal aşının daha ileri bir tarihte bulunabileceğini vurguladı.

Yorumlar (1)
Vedat 3 ay önce
Hayde be çıkarın şu aşıyı uygulayın kurtarın milleti ...bıktık bu monoton hayattan

Gelişmelerden Haberdar Olun

@