Zorunlu hizmet affı gelir mi?

Zorunlu hizmet affı gelir mi?

Eğitim camiasından gelenek hale gelen zorunlu hizmet affının bu sene de gelip gelmeyeceği merak konusu iken Milli eğitim bakanlığı tarafından en son 2010 yılında çıkarılan zorunlu hizmet affı bu sene de gelir mi?

Zorunlu hizmet, öğretmenin zorunlu olarak belirlenen bölgelerde hizmet vermesi anlamına gelmektedir. Valilikler tarafından belirlenen zorunlu hizmet bölgelerinde öğretmenler belirlenen süre çalışmak zorundadır ancak geçtiğimiz yıllarda belli periyodlar halinde öğretmenler için zorunlu hizmet affı getirilmiştir yani zorunlu hizmete gitmesi gereken ya da zorunlu hizmet olan bölgelerde çalışan öğretmenler alınan kararlar ile bu zorunlu hizmetten muaf tutulmuştur.

Önceki yıllarda genellikle 10 yıllık periyodlar halinde çıkarılan ve en son 2010 yılında çıkarılan zorunlu hizmet affı tekrardan 2020 yılında bazı öğretmenlerin itirazlarına rağmen bazı öğretmenler tarafından beklenmektedir.

Bu sene küresel çapta yaşanan koronavirüs salgın hastalığı sebebiyle Haziran ayında yapılması planlanan zorunlu hizmet yükümlüsü öğretmenlerin zorunlu bölgelere tayin isteme işlemleri  oluşabilecek mağduriyetler karşısında 1 sene ertelenmiş olduğu geçtiğimiz günlerde resmi olarak açıklandı.

Ancak zorunlu hizmet yükümlüsü bazı öğretmenler bu ertelemenin yanında zorunlu hizmetten tamamen muaf olma hakkını talep etmektedirler.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu konu hakkında bu güne kadar herhangi açıklama yapmamıştır. Bu konu ile ilgili Milli eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak resmi açıklama siz değerli okuyucularımız ile paylaşılacaktır.


Zorunlu hizmet affı gelir mi?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
70 Yorum