Zorunlu hizmet affı gelir mi?

Eğitim camiasından gelenek hale gelen zorunlu hizmet affının bu sene de gelip gelmeyeceği merak konusu iken Milli eğitim bakanlığı tarafından en son 2010 yılında çıkarılan zorunlu hizmet affı bu sene de gelir mi?

Haberler 13.05.2020, 09:00 13.05.2020, 10:35
Zorunlu hizmet affı gelir mi?

Zorunlu hizmet, öğretmenin zorunlu olarak belirlenen bölgelerde hizmet vermesi anlamına gelmektedir. Valilikler tarafından belirlenen zorunlu hizmet bölgelerinde öğretmenler belirlenen süre çalışmak zorundadır ancak geçtiğimiz yıllarda belli periyodlar halinde öğretmenler için zorunlu hizmet affı getirilmiştir yani zorunlu hizmete gitmesi gereken ya da zorunlu hizmet olan bölgelerde çalışan öğretmenler alınan kararlar ile bu zorunlu hizmetten muaf tutulmuştur.

Önceki yıllarda genellikle 10 yıllık periyodlar halinde çıkarılan ve en son 2010 yılında çıkarılan zorunlu hizmet affı tekrardan 2020 yılında bazı öğretmenlerin itirazlarına rağmen bazı öğretmenler tarafından beklenmektedir.

Bu sene küresel çapta yaşanan koronavirüs salgın hastalığı sebebiyle Haziran ayında yapılması planlanan zorunlu hizmet yükümlüsü öğretmenlerin zorunlu bölgelere tayin isteme işlemleri  oluşabilecek mağduriyetler karşısında 1 sene ertelenmiş olduğu geçtiğimiz günlerde resmi olarak açıklandı.

Ancak zorunlu hizmet yükümlüsü bazı öğretmenler bu ertelemenin yanında zorunlu hizmetten tamamen muaf olma hakkını talep etmektedirler.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu konu hakkında bu güne kadar herhangi açıklama yapmamıştır. Bu konu ile ilgili Milli eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak resmi açıklama siz değerli okuyucularımız ile paylaşılacaktır.


şube müdürlüğü rotasyon

Yorumlar (70)
İlknur 2 ay önce
Salgından sonra eşim işini kaybetti seneye kadar iş bulamayacak belkide evrak sıkıntısı istemiyoruz öğretmene zorunlu hizmet muafiyeti 2020 yılında tekrar gelmelidir
İbrahim 2 ay önce
Öğretmene zorunlu hizmet muafiyeti 2020 yılında tekrar gelmelidir
ecnebi yaratık 2 ay önce
hade oradan, hade oradaaannn
osman 2 ay önce
kesinlikle gelmemeli öğretmenlik mesleğini çocuk oyuncağına çeviren uygulamalar bunlar
İbrahim 2 ay önce
Biz hiç zorunlu hizmet yapmayan kişiler değiliz. Doğu'da her gün 100 km yol gidip geldim. Askerliğimi asteğmen olarak kışlada bir yıl yaptım. Bedelli yapsaydım bitiyordu zorunlu hizmetim. Askerlik sonrası evlenince bitmedi maalesef. Zorunlu hizmet muafiyeti gelmelidir.
Öğretmen 2 ay önce
Doğuda görev yapan öğretmeleri hiç düşünmeyin. Isıtıp ısıtıp bu haberi yapmanızın amacı ne?
Nedim 2 ay önce
Kesinlikle bu sen af gelmeli
Zorunlu Hizmete EVET 2 ay önce
Zorunlu hizmet affı kaçınılmazdır. Sistem tıkanmış durumda.

Ayrıca zorunlu hizmet demek Doğu'da Güneydoğu'da görev yapmak demek değildir. Bunu anlamayan kıt zekalı öğretmenler bir hayli fazla. Batıda ve İç Anadolu bölgesinde binlerce zorunlu hizmet okulu var.

Zorunlu hizmet affına karşı çıkacak olanlar başka argümanlar sunsun. Komik olmayın.
Hasan 2 ay önce
Eşim zorunlu hizmet nedeniyle bu günlerde bebeğimizi bırakıp işe başladı. Zorunlu hizmet muafiyeti gelmelidir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@