05.04.2019, 23:02 390

"Herşey" Yüzünden Ülkeyi Batırdık!

Bizim eğitim sistemimizde sanırım dilin, dil becelerinin... geliştirilmesinin bilişsel yaratıcılığa ve eylemsel üretkenliği doğrudan etkilediğine ilişkin bir bilgimiz yok.

Okullarımızın tüm kademelerinde noktalama işaretleri ve yazım kurallarına ayrılan saatlerce eğitimciler "şey"in her zaman ayrı yazıldığını, bunun neredeyse hayati bir kullanım olduğunu -hattı bazı okullarda dilbilgisi (sanırım dilbilgisi'ni yanlış yazdım) kurallarının duvarlara ve merdiven basamaklarına bile işlendiğini görürüz.- sıklıkla vurgular.

Oysa ki diğer canlı türlerinde olduğu gibi insan da bilişsel olarak mükemmel düzeyde işleme potansiyeli olan bir beyinle doğar ve bu doğumun verdiği en üst düzey yetenek de konuşmadır.

Dil becerisi yetkince geliştirilmiş öğrencinin ana sınıfından ALES'e kadar çoğu branşta eğitim almadan gireceği sınavlarda üstün başarıya varacağına dair istatistiklere ulaşmak için birkaç bilimsel yöntemle ulaşılabilir.

Biz, bu ülkede öğrencilerimizde tam anlamıyla bir dil öğretim katliamı yapıyoruz.

Sanırım bulabileceğim en hafif tabir bu.

Okula zaten dili çok iyi kullanan çocuğu, verdiğimiz eğitim yüzünden okulu bitirdikten sonra kendini nitelikli olarak ifade etmekten mahrum bırakıyoruz.

Şey'e, da'ya, virgül'e verdiğimiz emeğin kör kuyularda yitimi bir yana; bu öğrencilerde gerileyen biliş kullanımı, yaratıcılık köreltimi, renkli düşünüş başlı başına ayrı bir araştırma alanıdır.

Bugün bu ülkede anket yapılsa üniversite eğitimi almış milyonlarca insanın kaç tanesi okur yazar" ile okuryazar" arasındaki ayrımı bilebilir?

Kültürün, sanatın, edebiyatın ana taşıyıcısı ve düzlemi olan "dil"in bu kadar sığ süreçlere tabi tutularak kısırlaştırılmasının sonucunu geçen gün öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürün öğretmenimizin olayına alt yapı oluşturduğunu söylesem çok da abarttığımı düşünmeyin çünkü dil, başat bir çıkış noktasıdır.

Şu an okullarımızda yaşanan tüm olumsuzlukları nedenini özelde dil, genelde de sosyal alana dönük derslerdeki aksaklığa bağlayabilir.

Yazmayı öğrenciye nesnel bilgiyi dikte etme, okumayı MEB'in gönderdiği ve öğrencide dilsel ilerletme sağlamayan kitaplarını sabahtan öğlene kadar tekrar etme, konuşmayı basit sınıf içi iletişim ağı sanarak sürdürdüğümüz dil derslerinde dilse becerileri körelen öğrencinin dünyayı algılama konusunda yaşayacağı kayıbın sonucuna bakmak için PISA vb çok da bir şeyi ölçmeyen sınavlara değil, sınıftan çıkan özgün metinlerin sayısına bakmak gerek.

Hakketen öğrenciler sınıfta dil adına ne üretiyor?

18.000.000 öğrecinin haftada ürettiği metin sayısı ne kadar?

Benim 7. ve 8. sınıfta toplam 66 öğrencim var ve pazartesiden cumaya haftalık 70'ten fazla metin çıkıyor.

Ve bunların bir kısmı birkaç ay içinde öykü kitabı olarak raflardaki yerini alacak.

Peki geriye kalan 17.999.934 öğrenci kaç metin üretiyor?

13 yaşındaki öğrecimin yazdığı bir öykü girişi söyle: 

"Babam, kişilğinden sıkılıp Arnos'a gitmek istediğini anneme anlatınca annem çığlığı kopradı gene mi, diye. Ben de babamın bu kişiliğine henüz yeni alışmışken gene değişecekti."

Ben, bu öğrencime sırf bu yıl LGS sınavına girecek diye 5 Nisan 2019 itibariyle sadece 6-7 saat dilbilgisi (galiba yine yanlış yazdım) öğretimi verdim.

Çünkü bu öğrenci biriciktir ve onu berrak zihnini gereksizlikler yıkamam.

Kusura bakmayın!

Ben bu öğreciyi heba edemem!

Biliyorum bu yıl kendisine bu yıl çoooooooooook önemli bir sınav olduğu söylenmiş.

Farkındayım.

Ve şununda farkındayım ki yukarıdaki tümceyi yazabilen bir biliş, sınavını da iyi yapar.

Ve bu öğrencimin geçen gün bana: "Hocam, ben yazar olmak istiyorum. Bana yardım edin!" demesinin bize öğretin denilen tüm gereksizliklerden daha gerekli olduğunun da farkındayım.

Geceler kısaldı onun için ben yazıyı kısa keseyim.

Peki nereden esti bu yazının konusu?

Az önce eve gelirken bir seçim afişi vardı ve "herşey" yazılmıştı.

Öğretememişiz!

O kadar emek boşa gitmiş. 

Gider.

Çünkü boşa gitmeye gebe bir iş yapıyoruz.

Daha da kötüsü: 1 milyon 395 bin 233 geçersiz oy kullanıldı 31 Mart Seçiminde!

Yapacağımız sadece iki çizgi arasını tutturabilmekti oysa ki!

"şey"in önemi çok şey ediyoruz acaba?

Daha önemli şey'ler yok mu?

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@