İMAM HATİPLER YKS’DE TARİH YAZDI

İMAM HATİPLER YKS’DE TARİH YAZDI

Öyle uzun bir yazı yazmayacağım. Hatta hiç yazmak bile istemiyorum. Ama bu yazı, vefanın bir tezahürü olarak yazılmak zorundaydı.

Malumunuz Yükseköğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı (YKS) açıklandı. Sonuçları ilk andan itibaren dikkatle takip ettim. Onun öncesinde LGS sonuçlarını dikkatle izledim. Hatta bir yazı bile hazırladım ama yayımlamadım.

Önce efsane bir tespiti hatırlatmak isterim. Bunu bir büyüğümüzden işitmiştim: “İyi okul yoktur; iyi öğrencilerin gittiği okul vardır.” Kendisinden izin almadığım için ismi bizde kalsın, bu söz bence çok çok önemli. Zira okul seçimlerinde algı gerçeğin üç-beş kilometre önünde gidiyor. Bunun en bariz örneğini bu yıl YKS’de gördük. İmam hatipleri sürekli “öteki” olarak görenlerin yanında “başarısız” olarak görüp terk edenlerin, sonuçları iyi analiz etmesi lazım. Birazdan rakamları vereceğim. Ama şu hususun altını çizmek isterim. Veliler lise tercihlerini bilgiye, tecrübeye ya da üniversite başarısına göre değil, çevreden duydukları ile yapıyorlar. Bizzat şu günlerde tecrübe etme imkânım oldu.

Gelelim rakamlara. Geçen yıl İmam hatipler, Türkiye 2.si çıkarmış ve bu yıl için tarihi başarının fitilini ateşlemişlerdi.  Bu yıl tam dört tane Türkiye 1.si çıkararak “başarısız okul” algısını tarihin çöp sepetine attı. Rakamlar gelmeye devam ediyor. Sadece Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi YKS’de ilk binde tam 53 öğrenci ile yer alarak ulaşılması zor bir rekora imza attı. Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ise Türkiye 1.si, 6.sının yanında ilk binde tam 44 öğrenci ile yer aldı. Erzincan’dan Antalya’dan Türkiye birincisi çıkaran imam hatipler, bu yıl adeta destansı bir başarı öyküsü yazdılar. Geçen yıl ilk binde 157 öğrenci ile yer alan Anadolu İmam Hatip Liseleri, bu yıl, bu rakama sadece iki okul ile yaklaştılar. Görünen o ki, çok daha büyük başarılara imza atacaklar.

Bu başarılarının mimarı öncelikle imam hatip liselerinde program çeşitliliği ve proje imam hatip uygulamalarını başlatması sebebiyle din öğretimi genel müdür Sayın Nazif Yılmaz’dır. Tebrik ediyorum olağanüstü bir iş başardılar.

Son söz. Sınıflarda imam hatiplere gitmeyin diyen öğretmenler, mahallede imam hatipler zor diyen teyzeler ve ekranlarda imam hatipleri ötekileştirmeye gayret eden müzmin muhalifler, bu rakamlar inşallah önyargılarınızı kırmaya vesile olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.