8 Milyon Üniversiteli Öğrenci Sayısı ile Avrupa’da Birinciyiz!

Türkiye 8 milyona yakın üniversite öğrenci sayısı ile Avrupa’da birinci sırada! Detaylar haberimizde!

Kamudan Haber 09.05.2020, 00:02
8 Milyon Üniversiteli Öğrenci Sayısı ile Avrupa’da Birinciyiz!

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, 2020 yılına ait yükseköğretim istatistiklerine dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Saraç yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 8 milyon üniversite öğrencisi sayısı ile Avrupa sıralamasında birinci sırada yer alıyoruz. Nicelik olarak elde ettiğimiz başarıyı nitelik olarak da elde etmek için çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de 8 Milyon Üniversite Öğrencisi Var!

Yükseköğretim Kurulu, 2019 – 2020 yılına ait yükseköğretim istatistiklerini resmi web sitesinden paylaşıma sundu. Paylaşılan bu verilere göre üniversite eğitimi gören 7 milyon 940 bin 133 öğrenci bulunuyor. Bu öğrencileri 4 milyon 108 bin 471’i erkek, 3 milyon 831 bin 562’si ise kadın öğrencilerden oluşuyor. Yaklaşık 8 milyon öğrenciden 7 milyon 320 bin 449’u devlet üniversitelerinde eğitim görürken, 608 bin 123’ü ise vakıf ve özel üniversitelerde eğitim görüyor. 11 bin 561 öğrenci ise vakıf meslek yüksekokullarında öğrenim görüyor. 

2020’de Üniversiteli Öğrenci Sayısı 1,5 Milyon Arttı!

Yaklaşık 8 milyon üniversite öğrencisinin büyük bir kısmını lisans öğrencileri oluşturuyor. Lisans öğrencilerini sırasıyla, ön lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri takip ediyor. Bu yıl üniversiteli öğrenci sayısı 1 milyon 516 bin 287 kişi artış gösterdi. Yaşanan bu artış ile birlikte Türkiye, Avrupa genelinde en fazla üniversiteli öğrenci sayısına sahip olan ülke oldu.

Genç İşsizlerin Büyük Bir Bölümü Üniversite Mezunlarından Oluşuyor!

Son yıllarda Türkiye’deki üniversiteli öğrenci sayısında yaşanan artışla birlikte üniversiteli işsiz oranları da artış gösterdi. Yayımlanan son işsizlik oranlarına göre genç işsizlerin büyük bir bölümünü üniversite mezunu gençler oluşturuyor. Uzmanların görüşlerine göre üniversite ve öğrenci sayısındaki artışların niteliği düşürdüğü yönünde. Gelecek yıllarda yaşanacak üniversite ve öğrenci sayısındaki artışların bu durumu daha kötü hale getirebileceği ifade ediliyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@