Almanya rehavete erken kapıldı, bulaş oranı yükseldi

Koronavirüsün (Covid-19) neden olduğu vaka ve ölüm sayısındaki azalmanın ardından önlemlerini gevşeten Almanya'nın Ostsee ve Nordsee plajında insanların fiziksel mesafe kurallarına uymadığı ve maske takmadığı görüntülendi.

Kamudan Haber 11.05.2020, 10:02
Almanya rehavete erken kapıldı, bulaş oranı yükseldi

Almanya'da koronavirüsten ölen ve virüs tespit edilen kişi sayısındaki azalış nedeniyle önlemlerin kademeli olarak gevşetilmesinin ardından ülkenin bir plajında koronavirüs önlemleri kapsamında fiziksel mesafeye uygun şezlongların yerleştirildiği ancak plajdaki kişilerin maskesiz olduğu ve fiziksel mesafe kurallarına uymadığı görüntülendi. Plajda hizmet veren restoranda da kurallara uyulmadığı görülürken her yaş grubundan onlarca kişinin plajda vakit geçirdiği anlar da kaydedildi. 

BULAŞ ORANI YÜKSELDİ

Almanya'da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsünden (RKI) yapılan açıklamada, ülkede 0,65 olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaş oranının1,1'e yükseldiğini bildirdi.

Açıklamada, bulaş oranının artmasının endişe verici olduğu, sosyal mesafe, maske takma gibi önleyici tedbirlere uyulması gerektiği vurgulandı. 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 15 Nisan'da düzenlediği basın toplantısında, bulaş oranının 1,1'e çıkması ve öyle kalması durumunda ülkedeki sağlık sisteminin ekimde kapasitesini aşacağı uyarısında bulunmuştu.

BİRÇOK EYALETTE TEDBİRLER GEVŞETİLİYOR

Almanya'da Kovid-19 önlemlerinin kademeli gevşetilmesi kapsamında 11 Mayıs'ta kreşler kısmen açılacak.

Öncelik, çalıştıkları için çocuklarını başka bir yere bırakamayan ailelere verilecek. Sonraki haftalarda da adım adım diğer çocuklar kreşlere gidebilecek. 

Birçok eyalette yarından itibaren açık havada yapılan spor faaliyetlerine ve antrenmanlara sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması kaydıyla izin verilecek. 

Daha önce lise bitirme sınavlarına girecek öğrencilerin okula başlamasına izin verilirken, yarından itibaren diğer bazı sınıflardaki öğrenciler de ders başı yapacak. 

Opera, müze ve sergi alanları birçok eyalette yarından itibaren tekrar açılacak. 

Restoran ve kafelerin de bu haftadan itibaren kademeli çalışması planlanırken, bu konuda da her eyalet farklı tarihler belirledi. 

Almanya'da 16 Mayıs'tan itibaren 1. ve 2. futbol ligleri de yeniden başlayacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@