Cumhurbaşkanı Erdoğan:'Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitimi Başlatıyoruz'

banner483

Üniversiteler açılacak mı? Nasıl açılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan 'dan Son Dakika Açıklaması: Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitimi Başlatıyoruz

Kamudan Haber 16.10.2020, 08:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan:'Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitimi Başlatıyoruz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Üniversitelerde en kısa sürede yüz yüze eğitimi başlatıyoruz

İnsan kaynağında ciddi açıklarımız bulunuyor

Dünyanın her yerinde zulüm var, sessiz mi kalalım?

Gelişmiş ülkelerde erken seçim diye bir şey göremezsiniz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenecek 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreninde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kapalı olan yükseköğretim kurumlarınında en kısa sürede yeniden açılacağını duyurdu.

81 ilin tamamına üniversite kurulmasını sağladıklarını kaydeden Erdoğan, "Toplam 207 kamu ve vakıf üniversitemiz, 176 bin akademik personeliyle 8 milyon 267 bin öğrencimize eğitim-öğretim veriyor" dedi.

"İnsan kaynağında ciddi açıklarımız bulunuyor"

İsteyen her gencin artık üniversiteye gidebildiğini vurgulayan Erdoğan şunları kaydetti:

İnsan kaynağında ciddi açıklarımız bulunuyor. Henüz arzu ettiğimiz yere gelebilmiş değiliz. 2006dan sonra kurulmuş üniversitelerimiz arasında dünyada ilk 800ün arasında başaranlar olduğunu görüyoruz. Doğru stratejilerle doğru adımlar atıldığında dünya çapında neticeler elde ediliyor. Ülkemizde yabancı öğrenci sayısı 200 bini aşmış olması Türkiyeye duyulan güvenin ifadesidir. Anadolunun dört bir yanında gurur abidesi olarak yükselen üniversitelere daha önem veriyoruz."

"Çocuklarımızın gönül dünyalarını zenginleştirmeyi de ihmal etmemeliyiz"

Gençlerin sadece maddi bilgilerle değil manevi bilgilerle de donanması gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Çocuklarımızın gönül dünyalarını zenginleştirmeyi de ihmal etmemeliyiz. Sadece maddi bilgilerle donanmış, manevi değerlerden yoksun bir nesil milletçe en büyük felaketimiz olur. Türkiye inşallah böyle bir tehlike ile yüz yüze bırakmayacağız" dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:
İnsan maddi birikimi ve manevi zenginliğiyle bir bütündür. Ruhsuz bir beden ceset, manevi zenginlikten yoksun bir zihin de robot hükmündedir. Biz robot değil insan daha doğrusu insan-ı kamil yetiştirmenin peşinde olmalıyız. Bunun da yolu her şeyi sorgulayan, araştıran en doğruyu bulmaya çalışan nesiller oluşturmaktan geçiyor. Hem aile eğitimi hem mektep eğitimi bağlamında bu konuda ciddi eksikliklerimiz olduğuna inanıyorum.

"Dünyanın her yerinde zulüm var, sessiz mi kalalım"

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Türkiyeyi iç mücadeleler bataklığına sürüklemek isteyenlerin olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Tüm uğraşlara, tüm bunlara rağmen, ülkemizi rayından çıkartamamış olmanın hırsıyla yeni arayışlara girenlere göz kırpmak için çırpınanlar olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.

"Bize, Fazla yayılmayın diye akıl veriyorlar" diyen Erdoğan şöyle devam etti:

Her yerde zulüm var. Libyada zulüm var. Suriyede 910 km sınırımız boyunca zulüm var. Ne yapalım? Sessiz mi kalalım? Somalide zulüm var. Seyir mi edelim? Azerbaycanda Ermenilerin zulmü var. Onlar bizim kardeşlerimiz. Seyir mi edelim? Biz duramayız. Tarih boyunca ecdadımızın bize yıktığı bir mesuliyet var. Biz durmaz ve orada da görevi yerine getirmenin gayreti içinde oluruz.

"Gelişmiş ülkelerde erken seçim diye bir şey göremezsiniz"

Muhalefetin erken seçim çağrılarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, seçimlerin 2023 Haziranında yapılacağını vurguladı.

Erdoğan şunları kaydetti:

Çıkıyorlar erken seçim. Ne erken seçimi ya? Dünyanın hangi gelişmiş ülkesinde belirlenen zamanın dışında bir seçime gidilir? Bunlar kabile devletlerinin yaptıkları işlerdir. Bakarsınız 3 ayda bir, 6 ayda bir, senede bir seçime giderler. Gelişmiş olan, gelişmekte olan bir ülkede böyle bir şeyi göremezsiniz. Amerikada, Batıda böyle bir şeyi görür müsünüz? Hayır. Türkiye artık eski Türkiye değil. Yeni Türkiyede belirlenen zaman neyse, ilan edilen zaman neyse, şimdi de 2023ün Haziranıdır ve 2023ün Haziranda seçim yapılacaktır. Onu öne almak falan söz konusu değildir. Bunu bilmeleri lazım.

Independent Türkçe

banner482
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@