banner476

Ehliyet yenileme işlemleri ve 2020 sürücü kursu ücretleri

Ehliyet Yenileme Randevu Nasıl Alınır? Ehliyet Almak için Gerekli Belgeler? 2020 Sürücü Kursu Ücretleri Ne Kadar?

Kamudan Haber 26.06.2020, 15:00 26.06.2020, 15:04
Ehliyet yenileme işlemleri ve 2020 sürücü kursu ücretleri

2020'de sürücü belgesi, araç ehliyeti almak isteyenler başvuru detaylarını ve sürücü kursu güncel fiyatlarını merak ediyor. Sürücü belgesi almak için cebinizden çıkarmanız gereken miktar 2020 yılıyla beraber biraz daha arttı. Sürücü kursu ücretine ilaveten maliye harcı ve belgenin alımı sırasında ödenen değerli kağıt miktarı, vakıf payı ve harç miktarları toplamında yüklü bir bedeli ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ehliyet için gerekli bilgileri sizler için derledik.


İlk kez sürücü belgesi almak için istenen belgeler
 Sürücü Kursunuzdan alacağınız Sürücü Dosyanız ve Sürücü Olur Sertifikanız
 Kimlik Belgeniz (Nüfus Cüzdanı - Yeni Kimlik Kartı yada Pasaport) Sürücü olur sağlık raporu, 
2 adet biyometrik fotoğraf, Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi, 
Ehliyet Harc Ücreti + Kart Bedeli + Vakıf Bedeli  Kan grubunu belirleyen belge (Beyan etmenizde yeterlidir).
 Ehliyet belgelerini yenileyecek olanlarda ilk defa ehliyet belgesi alacak kişiler gibi sağlık raporu almak zorundadır. 
Ehliyet Sağlık Raporu için Sağlık Bakanlığı tarafından bütün sağlık tesislerine (özel sektör dahil) duyuru yapılmıştır. 
 Ehliyet Sağlık raporunu Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Aile Hekimleri, Sağlık Bakanlığımız tarafından ruhsatlı Özel Hastanelerden alabilirsiniz.

Herhangi bir nedenden ehliyet değiştirme ya da yeni ehliyet çıkarma işlemi yapmanız gerekiyorsa ilk yapılması gerekenleri araştırdık.

Ehliyet yenileme için gereken evraklar ve işlemler;

Ehliyet Yenilerken Gerekli Belgeler

Eski ehliyet belgeniz Kimlik Belgeniz (Nüfus Cüzdanı - Yeni Kimlik Kartı yada Pasaport) Sürücü olur sağlık raporu, 2 adet biyometrik fotoğraf, Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi, Sürücü belgesi yenileme harcı ücreti + Vakıf Bedeli  Kan grubunu belirleyen belge (Beyan etmenizde yeterlidir).

Ehliyet yenileme ücreti ne kadar?

Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştireceklerin ödeyecekleri ücret: 13+2 TL'dir.

*Eski tip ehliyetini kaybedenlerin veya çaldıranların yeni tip ehliyet almak için ödeyecekleri ücret 13+2 TL'dir.

**Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret: 166+30 TL'dir.

* 01/01/2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet almamış kişiler ehliyet yenileme, kayıp, zayi, çalıntı durumlarında 15 TL yenileme ücreti öderler.

** Yeni tip ehliyetler 01/01/2016 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra ehliyet alanların ehliyeti yeni tip ehliyettir. Yeni tip ehliyet alanlar daha sonra ehliyet yenileme, kayıp, zayi ve çalıntı durumlarında 196 TL Harç+Değerli Kağıt ve Vakıf Payını öderler. Yenileme işlemleri için ödenecek harç ücretlerini bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Maliye bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen banklara ödeme yapılacaktır. Ayrıca internetten ödeme de yapabilirsiniz.  Randevular hem internetten https://randevu.nvi.gov.tr/ hem de Alo 199 nüfus müdürlüğü destek hattından da gerçekleştirebilirsiniz. Sürücü olur sağlık raporu alınmış olmalıdır.

M, A1, A2,A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri için 10 yıl; C1, C1E, CE, C, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir.

2016 yılında yeni ehliyetler ilk defa dağıtılmaya başlandığında ön görülen ehliyet yenileme son başvuru tarihi 31.12.2020 olarak belirtilmişti.

Yeni sürücü belgeleri işlem esnasında verilmiyor. Yeni çipli ehliyetlerin basımı Ankara'da yapılıp başvuru esnasında beyan edilen adrese PTT kargo aracılığıyla gönderilmektedir. Bir kişi başvuru yaptıktan sonra ortalama bir hafta içerisinde ehliyetini beyan ettiği adresten alabiliyor. Geçici belgenin geçerlilik süresi ise 15 gündür.

2020 Ehliyet Harç Ücretleri ve Polis Vakfı Ücreti

A1-A2-A sınıfı ehliyet ücreti 249 TL B sınıfı ehliyet ücreti 751 TL F sınıfı ehliyet ücreti 249 TL C ve D sınıfı ehliyet ücretleri 1254 TL Sürücü belgesi (Ehliyet) kart bedeli 202 TL Polis Vakfı Ücreti 38 TL Harçlar, sınav ücretleri v.s. hariç 2020

Ortalama Ehliyet Sürücü Kursu Fiyatları A1 sınıfı, A2 sınıfı, A sınıfı motor, B sınıfı otomobil, C sınıfı, D sınıfı bölümlerinden oluşan ehliyet kursu fiyatları 2020 itibariyle ne kadar? 

A1 sınıfı ehliyet kursu fiyatları: 1250 TL,

A2 sınıfı ehliyet fiyatları: 1500 TL

, A sınıfı: 1850 TL,

B sınıfı(manuel ve otomatik): 1850 TL,

F Sınıfı: 1500 TL,

B -> D1 Sınıfı: 1400 TL, B -> D Sınıfına: 1850 TL, B -> C Sınıfı: 2290 TL, C,D -> CE Sınıfı: 1630 TL, B,C,D -> A1 Sınıfı: 1030 TL, B,C,D -> A2 Sınıfı: 1200 TL, B,C,D -> A Sınıfı: 1630 TL.

EHLİYET SINAVINDAN GEÇMEK İÇİN KAÇ PUAN GEREKİR?

Ehliyet sınavından adayların başarıyla geçebilmeleri için en az 70 puan alması gerekir. 70 puan alamayan adaylar başarısız sayılırlar. Ehliyet sınavında adaylara, 50 soru sorulur. bu 50 sorudan 35 tanesini doğru cevaplayanlar başarılı olurlar. Sınavda dört yanlış bir doğruyu götürmez. Sınavda soruların derslere göre dağılımı şöyledir; - Trafik ve çevre dersinden 23 soru - İlk yardım dersinden 12 soru - Araç tekniği dersinden 9 soru  - Trafik adabı dersinden de 6 soru sorulur.

DİREKSİYON SINAVI NASIL YAPILIR?

Direksiyon sınavı ortalama 35 dakika sürer. Bu sürenin ilk 5 dakikasında adaya aracın tanınması ile ilgili sorular sorulur. Bu sorulara yeterli cevap veremeyen adaylar, başarısız sayılırlar. Sınavın sürüş aşamasına geçildiğinde, sınav komisyonu tarafından çeşitli kriterlere göre değerlendirme yapılır. Değerlendirme kriterleri içerisinde; emniyet kemerinin takılması, aynaların ve koltuğun ayarlanması, direksiyon hakimiyetinin tam olarak sağlanması, dönüş kurallarına uyulması, hız limitlerinin aşılmaması, ani fren yapabilme, eğimli yolda aracın düzgün şekilde hareket ettirilebilmesi gibi faktörler yer alır. Direksiyon sınavında adayın yapacağı her hata, puan kaybetmesine neden olur. Sürüş esnasında, sürücü adayının güvenli bir sürüş sağlayamaması durumunda uzman sürücü aracı sınav başlangıç yerine getirir. Direksiyon sınavının sonuçları ise genel olarak aynı gün içerisinde açıklanır.

STAJYER EHLİYET NEDİR?

Direksiyon sınavından en az 70 puan alarak, başarılı olan adaylar stajyer ehliyet almaya hak kazanır. Stajyer ehliyet için adaylara iki yıllık süre verilir. Bu süre içerisinde 75 ceza puanına ulaşan adayların ehliyetleri alınır. 75 ceza puanına ulaşmayan adaylar ise başarılı sayılırlar. Ehliyeti alınan adaylar, psikoteknik teste girerler. Test sonucunda yeniden ehliyet alınabilmesi için sürücü kursuna kayıt olunarak tekrar sınava girilmesi gerekir.  Trafikte ceza puanı yazılmasına neden olan durumlardan bazıları; - Emniyet kemerini takmamak 15 ceza puanı - Kırmızı ışık ihlali 10 ceza puanı - Ruhsatsız olarak araç kullanmak 10 ceza puanı - Emniyet şeridinden gitmek 20 ceza puanı

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@