Ev hanımları için emeklilik başvurusu

Ev hanımları için emeklilik başvurusu

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur? Ev hanımlarına EMEKLİLİK Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hükümetin yeni düzenlemesi ile ev hanımları artık sigorta başlangıçları olmasada kolaylıkla belirlenen şartları sağlamaları durumunda emeklilik hakkı elde edebilecek. Emeklilik hayali kurmalarına rağmen genç yaşta emeklilik başlangıcı olmayan ev hanımları evlendikten sonrada bir sektörde çalışmamış olmaları sebebiyle eski düzenlemeye göre emeklilik hakkını elde edemiyordu. Yeni düzenlemeler ile birlikte ev hanımları da (sigorta başlangıçları olmasa dahi) emekli olabilecekler.

Ev hanımlarına emeklilik için düzenleme geliyor. Hiç sigorta girişi olmayan kadınlara da SGK prim ödemesi ile emeklilik kapısı açılacak.

EMEKLİ OLMAK İSTEYEN EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLACAK?

Daha önce bir sigorta girişinin olmaması, SGK ile bir bağın olmaması En az 25 yıldır evli olmak (1995 yılı ve öncesi) 50 yaşı doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinde doğmak) 18 yaşından büyük olmak Yaşlılık ve malullük maaşı almamak Herhangi bir gelire sahip olmamak (Gelir vergisinin olmaması) Gelir vergisinin olmaması maddesinde gayrimenkul üzerinden kira alıyor olmamak şartı aranıyor. Ancak bu şart, kendi çabaları dahilinde yani; el işi, bahçe işi gibi uğraşlar yoluyla para kazanmayı kapsamıyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.