banner476

İşsizlik maaşına nasıl başvurulur? İşsizlik maaşı ödemeleri

İşsizlik Maaş Ödemeleri Kaç Ay Oluyor? İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur? İşsizlik Maaşı Yararlanma Şartları Neler?

Kamudan Haber 26.06.2020, 14:45
İşsizlik maaşına nasıl başvurulur? İşsizlik maaşı ödemeleri

Salgın sürecinde işlerini kaybedenler için işsizlik maaşı  nefes oldu. İşsizlik ödeneği başvurusu yapıp, almaya hak kazananlar işsizlik maaşının ne zaman yatacağını merak ediyor. Her ayın 5'inde ödenen işsizlik maaşı işini kendi isteği veya hatası dışında kaybedenler için kısa vadede bir geçim kaynağı oldu. İşsizlik maaşı kaç lira ödeniyor? Bu soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. İşsizlik maaşı, corona virüsü sürecinde en fazla araştırılan konulardan. İŞKUR'un resmi internet sitesi ve şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilen işsizlik maaşı başvuruları kapsamında sigortalı olan işsizlere gerekli şartlara haiz olmaları halinde işsiz kaldıkları süreçte ödeme yapılmaktadır.

Peki İşsizlik maaşı ne zaman ödeniyor?

İşsizlik maaşı, işsiz vatandaşın taşıdığı şartlara göre 180 günden (6 ay) 300 güne (10 ay) kadar süre ile ödenebiliyor.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatacak? İşsizlik maaşları her ayın 5'inde hesaplara yatırılmaya başlanıyor. Eğer İşsizlik maaşının yatacağı tarih yani ayın 5'i hafta sonuna denk geliyorsa sonraki ilk iş gününde hesaplara geçiyor. Bakan Selçuk, “Covid-19 tedbirleri kapsamında 5 Temmuz’da yapılması gereken Haziran ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerini erkene çektik.

Ödemeleri, 29 Haziran’dan itibaren T.C. Kimlik Numaralarının son hanesine göre vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatıracağız.” dedi.

İşsizlik Maaşı Yararlanma Şartları Neler?

İşsizlik maaşından faydalanmak için bazı şartları taşımak lazım. Bunlardan belki de en önemlisi, işsiz vatandaşın kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması gerekiyor. Bunun dışında işsiz kalmasından önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması, hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması ve işsiz kalmasından sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da internet üzerinden başvurması gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınıyor?

Vatandaşlarımız, nüfus cüzdanları ile birlikte her hangi bir PTTBank şubesinden işsizlik maaşlarını alabiliyorlar. Vatandaşlar IBAN numarası ekleme, güncelleme işlemlerini ALO 170'i arayarak veya https://esube.iskur.gov.tr/ adresi üzerinden yapabilirler.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@