İşte raporlara göre memur ve emeklilerinin Ocak ayı zammı

İşte raporlara göre memur ve emeklilerinin Ocak ayı zammı

İşte raporlara göre memur ve emeklilerinin Ocak ayı zammı

Bilindiği üzere memur ve emeklileri 6 ayda bir olmak üzere yani her yılın Ocak ayı ve Temmuz ayında enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı oranı hesaplanarak maaş farkı almakta.

Temmuz ayı içerisinde yüzde 7 olan toplu sözleşme zammı ile birlikte yaklaşık yüzde 40 civarı maaş alan memur ve emeklilerinin Ocak ayı zammı merak konusu oldu. Artan enflasyon oranı, tahminleri ve git gide zorlaşan hayat pahalılığı neticesinde memurlar maaşlarına ne kadar zam geleceği hususunda araştırmaya başladılar. İşte memur ve emeklilerinin Ocak ayında alacakları düşünülen maaş farkı oranı.

Bilindiği üzere memur ve emeklilerine Temmuz ayında yüzde 7 toplu sözleşme zammı verildi. Ocak ayına kadar Tüik tarafından açıklanacak 6 aylık enflasyon verilerinin toplu sözleşme zammında yapılan yüzde 7'lik zammın üzerinde çıkacak fark memur ve emeklilerinin maaşlarına eklenecek. Merkez bankasının tahminine göre ise yıl sonuna kadar 6 aylık süreçte yüzde 12.68 oranında bir enflasyon beklentisi raporu açıklandı. Buna göre 12.68(enflasyon tahmini)-7(toplu sözleşme zammı)= yüzde 5.68 enflasyon farkı sonucu ortaya çıkmakta.

OCAK AYI TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI İLE BİRLİKTE MEMUR VE EMEKLİLER NE KADAR FARK ALACAK?


Ocak ayı toplu sözleşme zammı ise yüzde 8 olarak anlaşıldı. Buna göre merkez bankasının tahminine göre ise yüzde 8 + 5.68 = yüzde 13.68'lik oran olası bir kur şoku ya da iyileşme yaşanmazsa memur ve emeklilerinin alacakları maaşlara eklenecek.

Yani özet geçecek olursak memur ve emeklileri merkez bankası tahminlerine göre Ocak ayında yüzde 13.68 civarında bir fark almış olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

21 Yorum