Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan sözleşmeliye kadro açıklaması

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan sözleşmeliye kadro açıklaması

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan sözleşmeliye kadro açıklaması

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sözleşmeli personele kadro hususunda Trt Haber'e açıklamalarda bulundu. Canlı yayında soruları cevaplayan Ali Yalçın bu ifadeleri kullandı.

SÖZLEŞMELİYE DÜZENLEME NASIL OLACAK?

568 bin kişiydi haziran ayında fakat süreli sözleşmeli olan kısım var 3+1 uygulaması, 4+2 şeklindeydi. Tartışmalar sonrası Külliye’de açıklanan programlarda başta eğitim olmak üzere sağlıkta buna uyarlandı. 3 yıl çalışacaksınız sonra 4. yıl kadroya geçeceksiniz şeklinde bir düzenleme ile kısmi bir adım atıldı. Neticede yine aynı sorun devam ediyor. Onun için süreli sözleşmeli ayrımı kalksın diyoruz. 3 yılını dolduranlardan kadroya geçenler olduğu gibi yeni alımlarda 3+1 alımlar oldu. Bu rakamlar değişkenlik gösteriyor. 550 binin üzerinde bir kitleden bahsediyoruz. Bu çalışma önemli geniş bir alanı ilgilendiriyor. Bunun ekim ayı içerisinde olması konusunda bir mutabakatımız söz konusu.

Aynı işi yapan insanlar farklı statüde aynı masaya toparlasanız arada fark var. Fazla mesaide fark var, görev ve unvan değişikliğinde fark var. 19 fark vardı bunun ikisi Memur Sen’in gayretleriyle çözüldü. Bütünlük sağlayacak zemini temin edebiliriz. Gelin burada süreli, süresiz, kadrolu, özel hükme tabi ayrımlarını kaldıralım. İstisnai kısımdaki devletin en önemli ruhsatı elinde bulunsun bu konuda yapılacak istihdam devam etsin.

Üniversiteli işçiler diye bir tabir var. Üniversiteli arkadaş memur işi yaptırılıyor ama işçi statüsünde. Bulunduğu pozisyonda yükselemiyor ama iş ona yaptırılıyor. Bunun toparlanması lazım. 4c’den 4b’ye geçirildi bazı arkadaşlar bu konuda da memnuniyet sağlanamadı. Arkadaşlarımızın ek ödemelerinin yüzde 70’i verilemiyor. Erken emeklilik şartları var. Bu tip konulardaki sıkıntı devam ediyor. Kişi öğrenim durumu dikkate alınarak bu anlamda kadro ile buluşturulup tartışma tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

4c’li personelin süre, izin ile ilgili sıkıntıları vardı biz bunların çoğunu toplu sözleşme ile toparladık. 4b’ye aktarımı defolu bir şekilde yapıldığı için kişi yüzde 70 ek ödemesini alamıyor. Gelin bunu tamamen ortadan kaldıralım.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

5 Yorum