banner476

Temmuz 2020 Emekli Maaşları

2020 Temmuz Emeklilerin En Düşük Maaşı Ne Kadar Oldu?

Kamudan Haber 03.08.2020, 14:49
Temmuz 2020 Emekli Maaşları

2020 yılının ikinci döneminde de yine %4 zam ve oluşursa enflasyon farkı zammı alacaklar. Buna oluşması durumunda enflasyon farkı da eklenecektir. 2020 Ocak ayında ilk altı aylık dönemi için %4 zam alan memurlar, yine 2020 yılının ikinci 6 aylık diliminde de %4 zam alacaklar. Memur emeklileri toplu sözleşme hükümlerine göre belirlenen yıllık zam oranlarına göre yılda iki sefer olmak üzere zam almaktadırlar. 2020 yılı ilk altı aylık dönemin tamamlanmasının ardından emekliler, gözlerini 2020 temmuz ayında maaşlara yansıyacak zam oranına ve oluşabilecek enflasyon farkına çevirmiş durumdalar.

Devlet memurluğundan emekli olanların maaş zamları yine devlet memurlarının zam oranları ile belirlenmektedir. Yılın 6 aylık iki diliminde maaş zammı alan memurlarla aynı işleyişe sahip olan memur emeklileri 2020 yılının ilk altı aylık dilimi için %4 ve enflasyon farkı zammı almışlardı. Erkeklerde 25 yılı, kadınlarda da 20 yılı dolduran memurlar emeklilik maaşı hakkına kavuşurlar ancak maaş bağlanabilmesi için emeklilik yaş haddine gelmeleri gerekmektedir. Emeklilik hizmet süresinde yıpranma süreleri, malulluk gibi etkenler de olmakla birlikte genel işleyiş yaş, prim gün sayısı ve sigortalılık süresi ile belirlenmektedir.  

2020 yılı için açıklanan ilk 6 ayın rakamlarına göre enflasyon yüzde 5,75 artmış durumda. Memurlar 2020'nin ilk altı ayı için yüzde 4 zam aldı. 2. altı ayı için de yüzde 4 zam alacak. Haziran ayında açıklanan enflasyon rakamları ile beraber memur ve emeklilerin alacağı enflasyon da farkı netleşti. Memurlar yüzde 4 zammın yanında, Memur ve emekliler yüzde 1,75'te enflasyon farkı alacak. İnsanlar hayatının önemli bir bölümünü çalışarak geçirmektedirler.

Ekonomik refah, daha kaliteli bir yaşam, çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak için iş hayatında mücadele eden çalışanların belli bir hizmet yılı ve yaş haddine gelmeleri durumunda emeklilik hakları doğmaktadır. Bu hem kamu kurumlarında hem de özel iş yerlerinde çalışanlar için de geçerlidir. Emekli olabilmek için ilk temel şart sigortalılık süresinin tamamlanmasıdır. Bu süre ilk işe başladığı tarih itibariyle başlar sigortalı çalışıldığı süreler boyunca devam eder.  Emeklilikte ikinci temel gösterge “prim ödeme gün sayısının”  yani sigorta ödemelerinin tamamlanmasıyla gerçekleşmiş olur. Sigorta başlangıcı ile ödenen prim gün sayısı arasında farklılık olmaktadır. Çünkü ara dönemlerde çalışılmayan, prim ödenmeyen günler olabilmektedir.   Emekli olabilmek için üçüncü en önemli ve en çok da tartışılan temel gösterge emeklilikte yaşın tamamlanmasıdır. Prim gün sayısını tamamlamış olsanız bile belirlenen yaşa gelmemiş iseniz emeklilik haklarından faydalanamazsınız.

 Bu üç temel şart yerine getirildiğinde emeklilik hakkı kazanılmış olmaktadır.  Emeklilik süresinin hesaplanmasında temel alınan iki önemli tarih sigorta priminizin ödenmeye başladığı ilk tarih ve resmi doğum tarihinizdir. Yaşı doldurmuş olsanız bile prim ödeme gün sayısını doldurmadıysanız da yine emeklilik hakkı kazanmış olamazsınız. Emekli olabilmek için 4A’lılar için iki tarih çok önemlidir. Özellikle "Emeklilikte Yaşa Takılanlar"ın da bu konu büyük itiraz talepleri bulunmaktadır.  8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 tarihleri emeklilik için çok kritik öenmli tarihlerdir. Belirtilen tarihten önce ve sonra sigorta giriş tarihleri emeklilik için önemli emeklilik tarihi farkı ortaya çıkartmaktadır.

8 Eylül 1999 tarihi ve sonrasında işe girmiş ve sigortalılık primi ödenmeye başlayan bir kişinin emekli olabilmesi için kadınların 58 yaşını, erkeklerin ise 60 yaşını doldurmuş olması ve 7000 gün sigortalılık primlerini ödemeye başlamış olması gerekmektedir. Eğer bu tarihten önce yani 7 Eylül 1999 tarihinden önce ilk kez sigortalı olarak işe girmişse bir kişi ve bu kişi kadın ise 56 yaşını doldurduğunda, şayet erkek ise 58 yaşı doldurduğunda ve 5975 gün prim ödediğinde emeklilik hakkı kazanmaktadır.  Emeklilikte aylık hangi kurumdan bağlanır sorusunun kısa hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır. Aylığı bağlayıp ödeyecek kurumun belirlenmesinde, sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen son 7 yıllık fiili hizmet (360 x 7 = 2520 gün) süresi esas alınmaktadır.

2020 yılının ikinci yarısındaki aylarda memur emeklilerinin aylık maaş tutarı en az, “2.814 TL” olacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@