banner476

Ücretli Öğretmen Atama Takvimi Ve Branş Kontenjanları Ne Zaman Duyurulacak?

Ücretli Öğretmen Atama Takvimi Ve Branş Kontenjanları Ne Zaman Duyurulacak? Ayrıntılar haberimizde.

Kamudan Haber 21.04.2018, 16:30 21.04.2018, 16:46
Ücretli Öğretmen Atama Takvimi Ve Branş Kontenjanları Ne Zaman Duyurulacak?

Ücretli Öğretmen Atama Takvimi Ve Branş Kontenjanları Ne Zaman Duyurulacak? Ayrıntılar haberimizde. Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması ve 5000 ücretli öğretmen ataması gerçekleştirecek. 5000 ücreti öğretmen ataması için gerekli yasal düzenleme geçtiğimiz ay yapılmıştı. Gerekli yasal düzenlemenin (torba yasanın) resmi gazete yayımlanmasının ardından Bakan Yılmaz'ın talimatı ile Milli Eğitim Bakanlığı ücretli öğretmen atamaları için atama kılavuzunu meb.gov.tr adresinden adaylara duyurdu. Daha önceki haberlerimiz vurguladığımız üzere ücretli öğretmen atamaları başvuruları 2 aşamada gerçekleştirilecek. 

Milli Eğitim Bakanlığının önümüzdeki hafta ücretli öğretmen atamaları başvurularını elektronik sistem üzerinden meb.gov.tr adresinden duyurmasını bekliyoruz. Öncelikle ücretli öğretmenler arasından bakanlığın belirlediği şartları taşıyan adaylar ön başvurularını yapacak. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı ön başvurulara göre alım yapılacak branşları ve kontenjanlarını belirleyecek. Süreci mebpersonel.com olarak takip ediyoruz.

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sözleşmeli olarak atanacak 5 bin ücretli öğretmende Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde öngörülen genel şartlarla birlikte pedagojik formasyon almak, 540 gün sigorta primi ödenmiş olmak gibi şartlar da aranacak.

Öğretmen atamalarında KPSS sonucuna göre, branşa alınacakların üç katı kadar aday puan üstünlüğüne göre mülakata çağırılıyor. Başarılı olanlar sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapabiliyor. MEB kadrosuna alınmasına karar verilen 5 bin ücretli öğretmen ise bu üç katı kadar aday sıralamasına girmese bile mülakata alınabilecek.

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, uzman ve usta öğreticiler dahil ek ders ücreti karşılığında görev yapanlardan 652 sayılı MEB Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin geçici 15’inci maddesine göre 5 bin sözleşmeli öğretmen pozisyonuna atanmak üzere başvuruda bulunacaklarda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde öngörülen genel şartların yanında şu şartlar aranacak:

YURTDIŞINDAN MEZUN OLANLARA DENKLİK ŞARTI
1- Bakanlığa bağlı resmî eğitim kurumlarında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olmak,
2- Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak,
3- Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında yaptıkları görevlerinden dolayı başvuru tarihinin son günü itibarıyla en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olmak,
4- Mezun olunan yükseköğretim programı, bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak,
5- Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’ndan birini başarıyla tamamlamış olmak,
6- Yurtdışındaki üniversitelerden mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurtiçindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak.

İlgili Açıklama İçin Tıklayınız5000 ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ALIMINDA  EN ÇOK KONTENJAN HANGİ BRANŞLARDA OLACAK?


Ücretli öğretmen atamasında en çok hangi branşlarda alım yapılacak?
5 bin ücretli öğretmen atamasında en çok başvurunun okul öncesi branşına olacağı tahmin ediliyor. Mebpersonel.com olarak daha önce 20.000 öğretmen ataması için tahmin haberlerimizi siz atama bekleyen öğretmen adaylarımız için paylaşmıştık. 20.000 öğretmen ataması branş kontenjan dağılımı mebpersonel.com'un tahminlerine yakın çıkmıştır. Sizlerden gelen talep üzerine mebpersonel.com olarak bu defa 5 bin ücretli öğretmen ataması için de tahmin haberimizi hazırladık. 

Branş kontenjan tahmini haberimizdeki veriler: şartları sağlayan ücretli öğretmenler baz alınarak tamamen tahmini olarak hazırlanmıştır.

Tablo ile ilgili görüş ve önerilerini bu haberimizin YORUM bölümüne yapabilirsiniz. (MEBPERSONEL.COM)

Branşlar TAHMİNİ KONTENJANLAR
Okul Öncesi Öğrt 777
Türk Dili ve Edebiyatı 499
Türkçe 447
Tarih 361
Matematik 320
Sosyal Bilgiler 307
Biyoloji 284
Sınıf Öğretmenliği 245
Kimya 199
Fizik 166
Fen Bilimleri 165
 Beden Eğitimi 161
Bilişim Teknolojileri 161
Coğrafya 112
 Görsel Sanatlar 105
DİKAB 103
İngilizce 100
TEKNİK BRANŞLAR VE DİĞER BRANŞLAR 500
GENEL TOPLAM 5000

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ATAMASI ile ilgili tüm detayları mebpersonel.com'da bulmaya devam edeceksiniz.

Bu haberin tüm hakları mebpersonel.com'a aittir. Alıntı yapılması durumunda www.mebpersonel.com şeklinde aktif kaynak linki verilmesi zorunludur. 

MEBPERSONEL.COM/ÖZELHABER
www.mebpersonel.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@