02.05.2020, 21:42 152

Kendileri Zenginleşirken Türkiye’deki Bireyleri Batıranlar: Diplomalı Düşünürler (Sanal/Yalan Dünyalar)

Günümüz bireyi artık bilgiye sahip olma/ulaşmayı; bireyin, kurumların ya da oluşumların tekelinden çıkaracak olanaklara fazlasıyla sahip. Teknik bir alan olduğunda birinin deneyimine başvurmak zorunludur kime zaman ama o da bir yere kadar. Güzel müstakil tek katlı bir evi yapmak için sizin mühendis ve mimara da ihtiyaç yok. İnternette basit aramalarda bile karşınıza milyonlarca örnek çıkar zira. Ki bazen buna da gerek yok. Zira artık zihnimiz mağara devrinde değil.

Bu yazının konusu ise düşünme ağırlıklı alanları kendine mekan edinenler. Alternatif haber kaynakları çıktığından beri neredeyse tüm ideolojilerin hiçbir haber kaynağını haber ya da düşünce almak için bakmıyorum. Çünkü bunların çoğu -hangi görüşten olursa olsun-, kendini 2020’deki bir bireyin sahip olması gereken gereklilikleri için kendini nitelikli olarak güncellememiştir. Eskiden tartışma programlarını izlerken koca koca adamların/kadınların saat 20.00’den 00.00’a kadar boğaz patlattığı ama aslında hiçbirinin ekoloji, geri dönüşüm, iklim krizi, plastik sorunu gibi her şeyden daha farz şeylerden bihaber olduğu, birkaç klişe üstünden tüm programı (ömürlerini) geçirdiğine ve geçirttiğine tanık oluyordum.

Şimdi duyduğum kadarıyla işler daha da kötüye gitmiş ve düzey, bizim mahallenin takımı sizin mahallenin takımını yener düzeyindeymiş.

Ancak mağarada yaşamıyorum ve neredeyse yol üstündeki bitkilere bile bağlanacak internetle ne olup bittiğini takip edebiliyorum. Bu tür durumlarda karşıma çıkan kısa video ya da yazılara bir göz attığımda bu göz attıklarıma getireceğim değerlendirme şu olur:

Kuru sıkı atıyorlar!

Kravatlı, pahalı takım elbiseli adamlarla diksiyonu jilet gibi net olan kadınların kemik çerçeveli büyük gözlüklerin arkasında masal anlattıklarını görüyorum.

Olayların derinliğini, neden-sonuç ilişkisine ait bağ ya da sorunları çözümleyip çözümleyici bir fikir getirmelerinin uzağından bile geçmiyorlar.

Instagram, youtube vb kanallarındaki takipçi sayıları yüz binleri bulan bu kişilerin evinin bahçesine bir plates topu koyup kaosun ortasındaki bireyleri “hadi steresinizi alacağım anacığım” iddası kadardır yetkinlikleri.

Yıllardır eğitimde, yönetimde, bilimde, sağlıkta TV programlarını işgal eden bu diplomalı vazıfsızların sosyal medyayı etkin kullanmaya başlamaları kitlelerle olan bağlarını daha da güçlendirirken yaptıkları sözüm ona seminer, eğitim ve toplantılara katılan binlerin umudu yarın daha bir güne uyanmalarını sağlamak ama itibar ettiklerinizin sihirli gücü yok.

Şu ana kadar bu sitede yazdığım yazıların tamamının özü, bu ülkedeki eğitimin olması gereken eğitim olmadığı, sorun çözmediği, yaratıcı olmadığı, üreten ve barışık bir Türkiye oluşturmaya yaramadığıydı üzerineydi.

Bu diplomalı uzman kılıklıların da bu eğitim sisteminden geçip buralara geldiği malumken siz bunlara neden güveniyoruz?

İyi olan iyiyse gidip sözüm ona iyiyi anlatan düşünür kılıklıların peşine neden takılıyoruz?

İyi’nin kaç tanımı var ki?

Ya da iyi olmanın bilmediğimiz eylem çeşitleri mi var?

Bu insanların bu ülke için kaygılanmaları bir tarafa ülke insanını sömürdükleri iddiasındayım.

Verdikleri tavsiyelerde malı/meli gerekliliğini geçmeyen, somut örnekler ver(e)meyen ve bitmiş bir maçı habire uzatmaya götürüp işten para kazananların samimiyetini varın siz düşünün.

Özetle bu ülkede kaliteli eğitim (eğitim dediği de lgs, tyt, kpss sorusu çözme), edebiyat, düşünce, felsefe, inanç vs alanında söz söyleyen çoğu kişi aslında maval okumaktadır. Az bir çabayla ucuz ama kaliteli kitapları okumak varken bu tacirlerden uzak durmak için seçici olmak o kadar zor olmasa gerek.

2020’de bin yıl öncesindeki gibi bilgi ve bilinç almak için eteğe dudak götürmenin yeri yok çünkü zaman ve üretim algısı artık farklı.

Teknik alandaki diplomaya söylenecek söz pek yok ama düşünce alanında diplomanın bazen sahtekarlığa yol açacağını çokça gördük.

Felsefe diploması da gayet şık durur değil mi?

Ya da edebiyat?

Politika yorumcusu?

Spor yorumcusu?

Ekonomist?

Peki eğitimci?

Bu aralar moda olan kuantum eğitim, yaşam koçu, aile danışmanı, yaşamın şifreleri de az havalı değil değil mi?

Adı geçenler eski dünyaların kalıpları ile hala günümüzde varlığını devam ettirmeye çalışan kurnazlar.

Oysa dünya artık başka bir dünyada.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@