banner476

KPSS davasında 10 sanık tahliye edildi

İptal edilen 10 Temmuz 2010'daki Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırılmasına ilişkin 230 kişi hakkında "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olmak, nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik" suçlarından açılan davada, tutuklu 16 sanıktan 10'unun adli kontrol kararıyla tahliyesi kararlaştırıldı.

KPSS 25.10.2017, 18:56
KPSS davasında 10 sanık tahliye edildi

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, bazı tutuklu sanıklar, avukatları ve şikayetçi kurumların avukatları katıldı. Ankara'da olmayan tutuklu sanıklarla ise bulundukları cezaevlerinden telekonferans üzerinden bağlantı kuruldu.

Mahkeme Başkanı Hayrettin Otçu, bazı sanıklarla ilgili farklı illerde "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan açılan davaların, mevcut dava dosyasıyla birleştirildiğini belirtti.

Duruşmada, bu sanıklara birleşen davalarla ilgili savunmaları soruldu. Ana dosya kapsamında yaptıkları savunmaları tekrarlayan sanıklar, suçlamaları kabul etmeyerek, tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının da tahliyeye yönelik beyanlarını aldıktan sonra müzakereye çekildi.

Mahkeme Başkanı Otçu, müzakerenin ardından tutuklu sanıklardan Öner Güven, Emrullah Avşin Ulus, Murat Eminoğlu, Hüseyin Mak, Nihat Ermiş, Ferruh Kaymak, Resul Eralp, İbrahim Filiz, Mustafa Yılmaz ve Fatih Atik'in tahliyelerine karar verildiğini bildirdi.

Bu sanıklara, yurt dışına çıkış yasağı getirilirken, sanıklardan Asım Kartal, Mustafa Canseven, Tuncay Koç, Metin Pazarlıoğlu, Ali Köybaşı ve Hüseyin Güngör'ün tutukluluğunun devamına karar verildi.

Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

- İddianame

FETÖ'nün darbe girişiminden önce açılan davada 230 sanık, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme ile zincirleme biçimde resmi belgede sahtecilik ve kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçlarından yargılanıyor.

İddianamede, soruşturmanın, 10 Temmuz 2010 tarihli KPSS Eğitim Bilimleri, Genel Kültür ve Genel Yetenek alanlarında gerçekleştirilen 3 sınav öncesinde, soruların FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen Ankara Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneğinde görevli ofis elemanı Berat Koşucu tarafından Yalvaç'ta kuyumculuk yapan Süleyman Mustafa İnanıcı aracılığıyla, yine o dönem Yalvaç'ta ikamet eden sanık Baki Saçı'ya e-maille gönderildiğine dair deliller üzerine başlatıldığı belirtiliyor.

Buradan hareketle sınavlarda usulsüzlük yapıldığı, soruların sınav öncesinde aralarında irtibat bulunan bazı kişilerce elde edildiği ve paylaşıldığının anlaşıldığı kaydedilen iddianamede, şu ifadeler yer aldı:

"Devam eden soruşturmada olayın sadece yerel ölçüde kalmadığı, soruların bu şahıslar haricinde sınava giren birçok adaya da örgütlü şekilde ulaştırıldığı, şüpheli konumundaki kişilerin birlikte hareket ettikleri, bu birlik ve beraberliğin tesadüflerden ibaret olmadığı ve birçok ortak noktalarının olduğu, dosya kapsamında bulunan şüpheli ve müşteki ifadeleri, dijital veri incelemeleri, bilirkişi raporları ve dosya kapsamındaki diğer delillerle tespit edilmiştir. Elde edilen tüm delillerin değerlendirilmesinde eylemlerin hiyerarşik ve örgütlü biçimde gerçekleştiği anlaşılmıştır."

Sanıklar arasında "cemaat bağı" olduğu, soruların sınavdan günler önce genellikle bu bağa uygun dağıtıldığına işaret edilen iddianamede, profilleri, iş yerleri, aralarındaki mali ve sosyal irtibatları incelendiğinde, soruşturma konusu eylemleri gerçekleştirenlerin, FETÖ/PDY içinde yer aldıkları kaydedildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@