banner476

KPSS sanıklarından 4'üne FETÖ üyeliğinden hapis cezası verildi

2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin birer sanıklı 7 davada, sanıklardan 4'ü "FETÖ üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

KPSS 05.04.2018, 18:39
KPSS sanıklarından 4'üne FETÖ üyeliğinden hapis cezası verildi

Fetullahçı Terör Örgütü'nce (FETÖ) 2010'daki Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırılmasına ilişkin 7 davada sanıklardan 4'ü, "FETÖ üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay hapisle cezalandırıldı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ayrı ayrı görülen duruşmalara, sanıklar ve avukatları katıldı.

Suçlamaları kabul etmeyen sanıklar, FETÖ ile iltisaklarının olmadığını öne sürerek, beraat talebinde bulundu.

Cumhuriyet Savcısının mütalaasının ardından, kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Esra Toker, Emrah Efe, Nurşah Bayat ve Ayla Şahin'in "FETÖ üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay hapisle cezalandırılmalarına hükmetti.

Mahkeme ayrıca, Temmuz 2010'daki KPSS'nin ardından kamu görevine ataması yapılan sanıklardan Toker ve Çağatay Serkan Sandık'ın, "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık" suçundan 3 yıl 1 ay 15'er gün hapisle cezalandırdı.

Bu iki sanıktan, hapis cezasının yanı sıra "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçunun oluşturduğu zarar nedeniyle çalıştıkları süre göz önünde bulundurularak, Toker'in 416 bin 860 lira ve Sandık'ın 192 bin 400 lira adli para cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Mahkeme sanıklardan E.Y. ve D.A'nın beraat kararını açıkladı.

- İddianame

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin soruşturması sürüyor.

KPSS'nin 10 Temmuz 2010'daki oturumuna ilişkin sorularının sınav öncesinde sızdırılmasına ilişkin bugüne kadar 3 bin 155 kişi hakkında dava açıldı.

Soruşturma kapsamında daha önce 2 bin 398 kişi hakkında dava açan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 757 kişi hakkında daha ayrı ayrı iddianame düzenlemişti.

İddianamelerde şüphelilere, "FETÖ üyesi olmak", "kamu kurum ve kuruluşları zararına zincirleme dolandırıcılık" ve "resmi belgede zincirleme sahtecilik" suçlamaları yöneltildi. Şüpheliler hakkında 14 yıl 9'ar aydan 36'şar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Son iddianamelerin kabulüyle Temmuz 2010'daki KPSS'ye ilişkin dava sayısı 2 bin 579, şüpheli sayısı da 3 bin 155 oldu.

Öte yandan, soruşturma dosyalarının gönderildiği Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, şu ana kadar 590 davayı karara bağladı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@