İstanbul'un sonu gösterimde VİDEO

İstanbul'un sonu gösterimde VİDEO

İstanbul'da yaşanan kentleşme sürecini anlatan "Ekümenopolis, Ucu Olmayan Şehir" adlı belgesel dün, yazıyla iki, rakamla 2 sinemada gösterime girdi. Film, bir gün hepimizi yutacak sistemi anlatıyor

980 yılında, yani ilk metropolitan ölçekli İstanbul planı yapıldığında kentin coğrafyasında en fazla 5 milyon kişinin sağlıklı ve insanca yaşayabileceği tespiti yapılıyordu. Bugün kent nüfusu 15 milyon. Böyle devam ederse 15 sene sonra 25 milyon olacak.

HT CUMARTESİ / anlatıyor
İmre Azem, bir şehir plancısı, mimar ya da aktivist değil. Ancak insanların yaşadığı şehirle ilgili söz söylemesi gerektiğine inanıyor. "Ekümenopolis" 1980'lerde başlayan neoliberal dalganın, finans-kapital merkezli yeni nesil kapitalizmin şehirlerimize biçtiği rolle başlıyor ve devamında konunun uzmanları ve taraflarının röportajlarıyla birlikte zengin bir canlandırma ve görsel malzeme sunuyor. Özellike gündemde önemli yer teşkil eden 3. köprünün ne olduğunu, neye hizmet ettiğini, ve bundan etkilenecek büyük kitlelerin başına neler gelebileceğini hayli aydınlatıcı ve bir yandan da şok edici gerçeklerle anlatıyor. "Ekümenopolis" projesi 2.5 yıllık bir çalışmanın ürünü. Film, izleyenlerin "projemefon.com" adlı site üzerinden toparladıkları maddi destekle Ankara'da Kızılırmak Sinemaları ve İstanbul Beyoğlu Majestik'te vizyona giriyor. Azem, şehir planlamasının en önemli insan haklarından biri olduğunu, Dünya Sağlık Örgütü'nün şehir planlamasını insan sağlığı için bir numaralı etken olarak ilan ettiğini anlatıyor. Türkiye'de belediye başkanlarının trafiğe yeni katılan araba sayısıyla övündüğünü belirten Azem, ulaşımın kentlerin en büyük sorunlarından biri olduğunu söylüyor.

Haber Kaynağı : Haberturk.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.