''Türkçe Treni'' Kayseri'de

''Türkçe Treni'' Kayseri'de

735. Yıl Karaman Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında Karaman'a ulaşmak üzere Ankara'dan yola çıkan ''Türkçe Treni'' Kayseri'de bir dizi etkinliğe ev sahipliği yaptı. Türk Dil Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, Erciyes Üniversitesi...

735. Yıl Karaman Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında Karaman'a ulaşmak üzere Ankara'dan yola çıkan ''Türkçe Treni'' Kayseri'de bir dizi etkinliğe ev sahipliği yaptı.
Türk Dil Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Sabancı Kültür Sitesi'nde konferans düzenlendi. ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, burada yaptığı konuşmada, böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Millet olmanın en önemli unsurlarından birinin dil olduğunu, dillerini koruyabilen milletlerin özgürlüklerini kazanabildiklerini vurgulayan Keleştemur, bu nedenle bu tür etkinliklerin büyük önem taşıdığını ifade etti.
ERÜ Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Özkan da ''Anayasanın dili'' konulu konferansında, tarihteki anayasalarda kullanılan dilin özellikleri ile ilgili bilgi verdi.
Türk toplumunda devletin hak ve sorumluluklarının töreler sonucunda şekillendiğini ve yazılı hale geldiğini ifade eden Özkan, Cumhuriyet tarihindeki anayasaların dili hakkında örnekler vererek, yeni anayasa hazırlanırken dil konusunun üzerinde durulması gerektiğini belirtti.
75 üniversiteden yaklaşık 200 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliği, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu ve Kayseri Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç de izledi.
Türkçe Treni etkinlikleri kapsamında Kayseri Garı'nda da tiyatro gösterileri düzenlendi.
Mehmet Cebeci 60. Yıl İlköğretim Okulu, Mustafa Tümer İlköğretim Okulu, İstikbal Koleji, Bülent Dinçbal İlköğretim Okulu ve Akansu Koleji'nden gelen öğrenciler, tiyatro sahnesi haline getirilen tren vagonundaki tiyatro gösterilerini izledi.

(ÖZK-TEV-İÇR-SFD)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.