17 Mayıs'ta MEB Hangi Kademelerde Yüz Yüze Eğitimi Başlatacak? Okullar Ne Zaman Kapatılacak?

17 Mayıs'ta MEB Hangi Kademelerde Yüz Yüze Eğitimi Başlatacak? Okullar Ne Zaman Kapatılacak?

Kritik kabine toplantısı yaklaştı. En çok merak edilen soru okulların durumu. Okullarda yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? İşte MEB haberleri..

Tam kapanma sürecinin son günlerine yaklaştık. 17 Mayıs'ta saat 05.00'te tam kapanma süreci sona eriyor. Yapılacak ilk kabine toplantısında yeni normalleşme adımlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak. İşte okulların durumunu da ilgilendiren o detaylar:

 

Tam kapanma nedeniyle evlerinden uzaktan eğitime geçen milyonlarca öğrencinin gözü kulağı okullar için atılacak adıma çevrildi. Özellikle merkezi sınavlara katılacak 8 ve 12. sınıflar için nasıl bir yol haritası oluşturulacağı ana gündem maddelerinden birisi oldu. MEB yaptığı açıklamada 17 Mayıs tarihine kadar uzaktan eğitim verileceğini duyurdu. Milli Eğitim Bakanlığının verdiği tarih haftaya Pazartesi günü sona erecek. Bu süreçte Kabine toplantısında okullar için alacağı karar merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı programda yaptığı açıklamada eğitim gündemine dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Peki ortaokul 8 ve 12. sınıflar 17 Mayıs’ta açılacak mı? İşte MEB yüz yüze eğitime başlanması planlanan tarih….

Yüz yüze sınavlar iptal olacak mı? MEB'den 17 Mayıs ortaokul ve lise sınavları için kritik açıklama!

Okullar Ne Zaman Açılacak?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, videokonferans yöntemiyle bağlandığı “ 81 ilden 560 gençle En Uzun İftar Sofrası" programında bir öğrencinin pandemi nedeniyle okullarımızdan uzak kaldık, gerekli hijyen koşulları sağlandıktan sonra okullarımız açılacak mı? sorusuna yanıt verdi.  17 Mayıs itibariyle yeni normalleştirme takvimlerini önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını belirten Cumhurbaşkanı ilk kabine toplantısının en önemli gündem maddesinin okullar olacağını ifade etti.

Alınan tedbirlerin sonuç verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “  Alınan tedbirlerin sonuç vermeye başladığının altını çizen Cumhurbaşkanı” Fakat gerektiğinde şartları zorlama pahasına sizleri okulunuzla buluşturmak için her türlü gayreti gösterdiğimizden emin olabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

“Her Türlü Gayreti Gösterdiğimizden Emin Olabilirsiniz”

Salgının inişli çıkışlı seyrinin kesin tarihler verilmesine engel olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı “  Bakınız şu anda ciddi manada vefat sayısında düşüş var. Tabii bu aldığımız tedbirlerin netice vermeye başladığını gösteriyor.” dedi. Açıklamasının devamında “ Zira herhalde bir gencin en büyük aşkı öğretmenidir, okulundaki arkadaşlarıdır, okuludur. Ve okullarımızla bizler gelişiyoruz. Okullarımızla geleceğe yönelik güç, kuvvet buluyoruz. Onun için derdimiz bir an önce sağlıklı bir şekilde okullarınıza kavuşmak ve tekrar derslerinize dönmek, hocalarınızla bir arada olmaktır.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bayram Sonrası Yüz Yüze Eğitim Nasıl Verilecek? 
Tam kapanma öncesinde vaka sayılarının düşürülmesi için 8 ve 12. sınıflar hariç İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri uzaktan eğitime geçmişti. Tam kapanma ile birlikte bu sınıflarda evlerinden eğitime geçiş yaptı. 17 Mayıs sonrası normalleştirme çalışmalarının kademeli olarak başlaması bekleniyor. Bu sebepten ötürü okullarda tam zamanlı bir açılması olması beklenmiyor.

Üniversite ve liseye geçiş sınavına katılacak 8 ve 12. sınıfların ilk etapta bayram sonrası okullarına kavuşması ön görülüyor. Haziran ayının başlamasıyla okul öncesi eğitim kurumları, ilkokul ve diğer kademelerde ilgili takvim belirlenecek. Okullarla ilgili son karar önümüzdeki kabine toplantısında verilecek. 

Kabine Toplantısı Ne Zaman?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı iftar programında yaptığı açıklamada Kabine toplantısının ana gündem maddesinin okullar olacağını ifade etti. Bu açıklama ile birlikte Bakanların katılımıyla gerçekleştirilecek toplantının tarihi merak konusu oldu. Kabine toplantısının henüz net tarihi bilinmezken 11 Mayıs veya ertesi gün toplantının yapılması bekleniyor. Kabine toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tam kapanmanın bilançosunu değerlendirecek. Ve normalleştirme adımları ile ilgili detaylar belirlenecek.

MEB 2020-2021 Eğitim Öğretim Takvimi!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.