MEB, Lise Sınavları Takvimi ve Tüm Detayları

MEB, Lise Sınavları Takvimi ve Tüm Detayları

Lise sınavları ne zaman yapılacak? İşte tüm detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı-MEB lise sınavları takvimi ve tüm detayları haberimizde. 

Yüz yüze okul ve lise sınavları, uzun bir süredir öğrencilerin bir numaralı gündem maddesi olarak öne çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bir günlük erteleme kararının ardından lise sınavlarının durumu da merak konusu oldu. Bu noktada, lise sınavları ne zaman yapılacak ve nasıl olacak sorusunu yanıtı öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Milli Eğitim Bakanlığından yüz yüze sınavlar hakkında son dakika kararı alındı.

LİSE SINAVLARI İPTAL Mİ, ERTELENDİ Mİ?
Milli Eğitim Bakanlığınca 1 Mart pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda yapılacak değerlendirmeler neticesinde valilik il hıfzıssıhha kurullarınca "yerinde karar" uygulamasına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam edileceği açıklanmıştı. Yerinde karara bağlı olarak, okulların açılmayacağı yüksek risk içeren illerde liselerdeki yüz yüze sınavlar da ertelenecek.

YÜZ YÜZE LİSE SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK VE NASIL OLACAK?
Milli Eğitim Bakanlığının yüz yüze sınavlar hakkında aldığı son dakika kararının ardından Bakan Ziya Selçuk da açıklamalarda bulundu. Katıldığı bir canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulunan Ziya Selçuk, kendisine yöneltilen 'Lise sınavları ne zaman yapılacak, 8 Mart'a mı ertelendi?' sorusuna şu yanıtı verdi;

Okulların açılmasına ilişkin bir soru üzerine Bakan Selçuk, bazı illerde vaka sayılarındaki artışlara bağlı olarak, Sağlık Bakanlığının hangi illerin "düşük", "orta", "yüksek" ve "çok yüksek" kategoride olduğunu belirlediğini ve buna göre il hıfzıssıhha kurullarının karar aldığını söyledi.

Çeşitli illerde ani vaka artışlarının bulunduğuna dikkati çeken Selçuk, "1 Mart'ta okulları açalım sonra ortaya çıkacak rapora göre 2 Mart'ta tekrar kapatalım" gibi bir problem yaşanmaması için tedbir almak istediklerini belirtti.

Selçuk, "İller ve çok yüksek, orta, düşük kategoriler belli olduğunda, Milli Eğitim Bakanlığı zaten genel olarak bir takipte ama Sayın Valilerimiz de kendi illeri ile ilgili bu tedbirleri alacaklar." dedi.

Tüm illerde 2 Mart'ta yüz yüze eğitimin başlayıp başlamayacağına ilişkin soruya Selçuk, "Tüm iller için 2 Mart geçerli. Bu zaten söylenmişti ancak Sağlık Bakanlığının son 7 gün için ortaya çıkaracağı vaka sayıları ve hangi ilde kaç vaka var 100 binde, bunların belirlenmesi ile diyelim ki 'çok yüksek', 'yüksek' riskli iller söz konusu, valiliklerce il hıfzıssıhha kurulu marifetiyle o ilde 2 Mart'ta da açmayabilirler. Çünkü yerinde karar bunu gerektiriyor. Yani 'bizim ilimizde artış çok hızlı, dolayısıyla biz valilik olarak böyle bir tedbiri öngördük' diye böyle tedbir alabilirler." yanıtını verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.