Neden 60 Bin Öğretmen Atanmalı?

Neden 60 Bin Öğretmen Atanmalı?

MEB'in 60 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapması elzemdir.

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), 2021 yılı öğretmen atama takvimini açıklama arefesinde. Kılavuz, takvim, toplam ve branş bazında kontenjanlar yakın bir zamanda belli olacak.

 Bakanlık, Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 54 bin öğretmen kadrosu ihdası talep etmiş, görüşmeler devam etmekte ve sayı yakın bir zamanda kesinleşecektir.

 MEB, talep ettiği kadronun tamamını alabilse bile 2021 yılında toplam 54 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapabilecek. Öncelikle talep edilen sayının oldukça az olduğunu söylemek gerek.

 Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 2021 yılı ocak dönemi özür grubu tayinleri için ülke genelindeki tüm branşlardaki boş normları gösterir tabloyu yayımladı. Tabloya göre 107 bin 909 öğretmen ihtiyacı var.

 Öğretmen ihtiyacı esasında 107 bin 909'dan fazla. Bunun nedeni ise askerlik hizmeti, doğum veya ücretsiz izin gibi sebeplerle MEB'den bir süreliğine ayrılan öğretmenlerin normunun dolu olarak gözükmesi. Öte yandan nüfus artışına bağlı olarak, yeni yapılan okullarda oluşan sıfırdan bir öğretmen ihtiyacı da genel ihtiyacı önemli ölçüde artırmaktadır.

 Öte yandan MEB'den emeklilik, ölüm, istifa, ihraç, kurumlararası geçiş vb. nedenlerden dolayı ayrılan öğretmen sayısı yıllık 15 bin 500 civarında.

 Dolayısıyla öğretmen ihtiyacı 107 bin 909 olarak karşımıza çıksa da bakanlığın eğitim öğretim yılı içerisindeki öğretmen açığı bahsettiğimiz sebeplerden dolayı 160 bine dayanmaktadır.

 Türkiye, artık öğretmen ihtiyacı ve ücretli öğretmen probleminden bir an önce kurtulmalı, yıllar yılı kanayan bir yara olan öğretmen eksiği sorunu bir an önce tamamlanmalıdır.

 Bu sorunun tamamen ortadan kalkması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın 3 yıl art arda 60 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapması yeterli olacak, takip eden yıllarda ise sadece emekli olan öğretmenlerin yerine atama gerçekleştirilerek MEB'e bağlı çalışan ücretli öğretmen sayısı sıfıra indirilebilir.

 Sağlık ve eğitim konusunda hassas süreçlerden geçtiğimiz şu günlerde, yaklaşık 18 milyon öğrenci menfaatine olan 60 bin öğretmen atama isteği yetkililer tarafından değerlendirilmeli ve bir an önce atama yapılmalıdır.

 Mebpersonel.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum