12.08.2020, 20:16 6206

MEB, Okulların Öğrenci İsmi Paylaşma Rezilliğini Yasaklasın!

Sınav sonuçları ve öğrenci yerleştirilmelerinden sonra kentleri dolduran -ve artık aralarında resmi devlet okullarının da olmaya başladığı- reklamlarla karşılaşmaya başlıyoruz.

Özel kurumların ticari kaygılarla ve "müşteri kapma" telaşını bir noktaya kadar anlasak da devlet okullarının buna katılmasının arkasındaki anlayış bana göre en hafif tabirle rezilcedir.

Kime kimin reklamını yapıyorsunuz?

Bizim okul süper, sizinki varoş mu?

Bizim öğretmenler enfes, sizinkiler kof mu?

Bizim öğrenciler zeki, sizinkiler aptal mı?

Biz bu okulun idarecileri süperiz, siz iş bilmez mi?

Bir devlet okulu bulunduğu çevrenin şartlarından bağımsız değildir.

Mahallenin sosyo ekonomik kültürü düşükse okulun akademik, sanatsal ve sportif tüm yönleri de geridir. Üstelik sadece o yıl değil yedi düvel öncesi de ve sonrası da başarısızdır/olacaktır.

Okul, bir yansımadır.

İstanbul Beşiktaş'taki bir okulun Şırnak Beytüşşebap'taki bir okulla aynı sınava sokulması zaten başlı başına bir çıkmaz yaratırken eğitimde bütünselliğin farkında olmayanların yaptığı bu reklamik davranışlar,  öğrenciler ve öğretmenler üzerindeki -istenilen başarı düzeyi düşük olan okulların- baskıyı ve yıpranmayı daha üst noktaya taşımaktadır.

Hepimiz biliyoruz ki maddi durumu iyi olan bir aile, birinci sınıftan lise sona kadar öğrencisinin akademik başarısı için üst düzeyde imkanlar yaratıp çocuğunun sınavdan başarılı olmasını sağlamakta ve bu sınav sonucuna birebir yansımaktadır.

(Galatasaray Lisesinden kaç işçi çocuğu mezun olmuştur?)

Üstteki cümlenin betimlendiği öğrenci, sınavda başarılı olduğunda başarılıymış gibi böbürlenen okul idareci ve öğretmenleri defalarca tanık olduk.

Ama yine biliyoruz işin içinda başka etmenlerde fazlasıyla oynamaktadır.

Sosyo ekonomik seviyesi düşük okuldaki idarecilerin, öğretmenlerden çevre şartları göz önünde bulundurulmadan akademik başarı beklediğini kaç kişi karşı çıkar?

Kimin şartlarını kiminle karşılaştırılıyorsunuz?

Birkaç yıl önce MEB yerinde bir kararla rotasyon konusunu açtığında verilen devasa tepkiler hala hafızamda. Ve MEB o uygulamayı uygulamadan kaldırdı.

Madem başarılı olan aile ve çevre değil de sizlersiniz buyrun iyi okulların öğretmenleri kötü okullara; kötü okulların öğretmenleri iyi okullara...

Bu yapılırsa değişmeyen şey şu olacak: Okulların başarısı!

Aklınıza şu soru geldi mi: Peki eğitimcinin farkı ne?

Pek yok!

İsteyen ölçsün ama deneyimlerime göre % 10 çıksa öpüp başa koyun.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@