23 Nisan, Yüz Yüze ve Canlı Ders, Ek Ders Ücreti ve Tüm Merak Edilenler

23 Nisan, Yüz Yüze ve Canlı Ders, Ek Ders Ücreti ve Tüm Merak Edilenler

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nasıl geçecek? İşte sorular ve cevapları...

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu hafta cuma günü tüm yurtta kutlanacak. Geçtiğimiz yıl oldukça buruk kutlanan 23 Nisan, salgın öncesi kadar coşkulu olmasa da bu yıl biraz daha etkin kutlanabilecek.

 Cuma gününün resmi tatil olması, canlı ders, yüz yüze ders, ek ders ücreti ödemeleri, İYEP, DYK, Destek Eğitim Odası, nöbet, ücretli-kadrolu-sözleşmeli öğretmenlere dair her türlü sorunun cevabını vermiş olacağız.

  1. Soru
   Okullarda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlanacak mı? Katılım zorunlu olacak mı?

  Cevap: Milli Eğitim Bakanlığının yazısı gereği okul/kurum müdürlüğü 23 Nisan'ı kutlama veya kutlamama kararı alabilir. Okul/kurum müdürlüğü kutlama kararı alınırsa Covid-19 tedbirlerini de almak zorundadır. Bu durumda öğretmenlerin katılımı zorunlu, öğrencilerin katılımı isteğe bağlı olacaktır.

 Not: Okulların çok büyük kısmında okul bahçesi veya benzeri yerlerde toplu olarak 23 Nisan'ın kutlanmayacağı bilgisine ulaşılmıştır.

 2. Soru

 Öğretmenler, haftalık ders yükünün normal ek ders ve nöbet ücretini alabilecekler mi?

 Cevap: Sözleşmeli ve kadrolu öğretmenler haftalık ders yükünde belirtilen dersleri yapmış sayılacak ve ek ders ücreti ödemesi yapılacaktır. Ücretli öğretmenlerin fiilen derse girme zorunlulukları olduğu için bu öğretmenlere ücret ödemesi yapılmayacaktır. Nöbet ücreti de fiilen yerine getirilmesi gerektiğinden sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlere ödenmeyecektir.

 3. Soru

 DYK, İYEP, Destek Eğitim Odası, Okuma-Yazma kursu vb. kurslar için öğretmenlere ödeme yapılacak mı?

 Cevap: İYEP, bakanlık tarafından başladığı gün kapatıldığından ücret tahakkuku sözkonusu değildir. DYK, Destek Eğitim Odası, Okuma-Yazma kursu vb. kursların fiilen yerine getirilmesi gerektiğinden 23 Nisan'da bu kurslardan herhangi biri olan öğretmenin ek ders ücreti kesintiye uğrayacaktır.

 4. Soru

 Yüz yüze veya canlı ders yapılacak mı? EBA TV dersleri devam edecek mi?

 Cevap: 23 Nisan 2021 Cuma Günü canlı, yüz yüze ve EBA TV derslerinden hiç biri olmayacaktır.

 5. Soru
 
23 Nisan günü öğretmen ve öğrenciler gönüllü olarak ders yapabilir mi?

Cevap: İlgili gün resmi tatil olduğundan canlı veya yüz yüze herhangi bir ders yapılması yasal değildir. Tespiti veya şikayet durumunda sorumlulara cezai müeyyide uygulanır.

 Mebpersonel.com - Özel Haber

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.