4+4+4 'e Ağır Eleştiri

4+4+4 'e Ağır Eleştiri

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun `Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Bile Yanmadı!` başlıklı açıklama metnidir.


Eğitimde 4+4+4 dayatmasının üzerinden daha 4 ay geçmesine rağmen, düzenleme hayata geçirilmeden önce dile getirilen eleştirilerin ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır. 4+4+4 dayatmasının yasalaşması sürecinde eleştirilere ve endişelere kulaklarını kapatan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 2012-2013 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde ortaokuldan sonra örgün eğitimi bırakan öğrencilerin sayısını 136 bin 115 olarak açıklayarak, 4+4+4 düzenlemesinin öğrencileri nasıl örgün eğitimde uzaklaştırdığını resmen itiraf etmiştir.
4+4+4 sistemi sonrasında zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla ortaokula giden öğrencilerden 136 bin 115‘i örgün öğretimi bırakarak açık liseye geçmiştir. Bu öğrencilerin önemli bir bölümünün kız çocukları olduğunu tahmin etmek zor değildir. 4+4+4 dayatmasının yasalaşması sürecinde dile getirilen, düzenleme ile kız çocuklarının örgün eğitimden uzaklaştırılacağına yönelik endişelerin ne kadar haklı olduğu bir kez daha net bir şekilde görülmüştür.
2012-2013 eğitim-öğretim yılıyla birlikte uygulanmaya başlanan sistem kapsamında ortaokulun ardından öğrencilerin yaygın eğitim kapsamında da eğitime devam etme imkânı verilmesi nedeniyle on binlerce öğrencinin okulu bırakmış olması, "zorunlu eğitimi 12 yıla çıkarıyoruz" söyleminin nasıl büyük bir kandırmaca olduğunu göstermiştir. Milli Eğitim Bakanı`na soruyoruz; dünyanın herhangi bir ülkesinde öğrencileri hem örgün eğitimin dışında olup, hem de zorunlu eğitim kapsamında olan kaç ülke vardır?
Milli Eğitim Bakanlığı`nın verilerine göre birinci dönemde örgün eğitime devam ederken 9. sınıfı bırakarak açık liseye kayıt olan öğrencilerin sayısı 95 bin 561, 10. sınıfı bırakan öğrencilerin sayısı 21 bin 639, 11. sınıfı bırakan öğrencilerin sayısı 13 bin 737 ve 12. sınıfı bırakan öğrencilerin sayısı ise 5 bin 178 olarak belirlenmiştir.
Yasalaşma sürecinde özellikle sendikamız tarafından ısrarla dile getirilen eleştirilere kulaklarını tıkayanlar, halkın, sendikaların, emek ve meslek örgütlerinin eleştirilerini yok sayarak bugün bu tablonun ortaya çıkmasına neden olmuşlardır.
4+4+4 uygulaması başlayalı henüz 4 ay olmasına rağmen, 136 bin öğrencinin örgün eğitimi bırakarak açık liseye geçmesinin hesabını nasıl verecektir. İlk dört ayda bu kadar çok sayıda öğrencinin örgün eğitimin dışına çıkması, yılsonuna kadar bu sayının katlanarak artacağının işaretlerini bugünden vermektedir. 4+4+4 dayatmasında yalancının mumu bir kez daha yatsıya kadar bile yanmamış, olan örgün eğitimin dışında kalan öğrencilerimize ve onların fedakar ailelerine olmuştur.
Yok yakınken 4+4+4 dayatmasından derhal vazgeçilmeli, bütün öğrencilerin 18 yaşına kadar örgün eğitim içinde kalmasını, eğitim hakkından eşit ve parasız yararlanmasını güvence altına alan yeni bir eğitim anlayışı oluşturulmalıdır.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

6 Yorum