Bir Çok Öğretmen Ek Ders Ücreti Mağduriyeti Yaşıyor

Bir Çok Öğretmen Ek Ders Ücreti Mağduriyeti Yaşıyor

Uzaktan eğitimde aylardır devam eden ek ders ücreti mağduriyeti çözülemedi.

 2019-2020 eğitim öğretim yılının mart ayından itibaren uzaktan eğitime geçişmiş, eğitim öğretim yılı sonuna kadar öğretmenler idari izinli sayılarak ek ders ücreti ödemeleri öğretmenlerin üzerlerindeki ders yüküne göre(nöbet, kurs hariç) eksiksiz ödenmişti.

 2020-2021 eğitim öğretim yılı başladıktan sonra MEB'in öğretmenlere ek ders ödenmemesi tutumu daha da sertleşti. Geçtiğimiz eylül ayında maaş karşılığı ders sayısı dolmadığı için yüz binlerce öğretmenin ek ders ücreti ödenmedi.

 Devam eden süreçte salgının seyrine göre okulların bazen yüz yüze eğitime açılması bazen de kapatılması ek ders problemini katmerlendirdi. Yine bu süreçte çok farklı uygulamalar ve yoğun şikayetler olsa da öğretmenlerin ek ders ücretleri ciddi bir şekilde baltalandı.

 Sömestr tatilinden sonra önce köy okullarının daha sonra da diğer yerleşim yerlerindeki okulların açılması, yüz yüze eğitime açılmayan sınıfların da peyder pey açılacağı söylentisi sonrası ek ders ücretlerinde ''Ölümü gösterip sıtmaya razı etme'' durumu yaşansa da okulların açık kalma durumu çok sürmedi.

 Bu arada Danıştay'a açılan bir davada mahkeme, öğretmenlerden kaynaklanmayan sebepler için öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kesilemeyeceğine hükmetti.

 Geçtiğimiz hafta ise MEB, kararının dimdik arkasında durarak fiilen yapılmayan veya yapılamayan derslerin ücretlerinin öğretmenlere ödenmemesini istedi.

 Mevzuat mı böyle? Mevzuat böyle fakat 1 günde değiştirilebilir mi?

 Mebpersonel.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum