Dinçer: Şubatta atama isteyenler, alan sınavından kaçıyor

Dinçer: Şubatta atama isteyenler, alan sınavından kaçıyor

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Meclis Genel Kurulunda, öğretmen atamalarına yönelik soruları cevapladı.

Dinçer bir soru üzerine, Şubat'ta atama talep eden adayların, aslında alan sınavından kaçtıklarını belirtti ve bunun üzerinden siyaset yapılmasının doğru olmadığını belirtti.

 

Amaçlarının, çocukların konusunu iyi bilen insanlar tarafından eğitilmesi olduğunu belirten bakan Dinçer, "Bugüne kadar, sizin belki şahsınız değil ama siz ve benzeri pek çok insan; konusunu iyi bilen, iyi yetişmiş öğretmenlerin çocuklarımıza ders vermesi konusunda talepte bulundunuz. Ve ben de o talep doğrultusunda, bundan sonra öğretmen seçerken alan sınavı da yaparak konusunu hemen yanı başındaki arkadaşından daha iyi bilenleri öğretmen almak üzere bir karar verdim ve bu uygulamayı koyacağız." dedi.

 

Az önce defalarca bahsettim. Burası Türkiye Büyük Millet Meclisidir, bizler de kanun yapıcılarız bir tarafıyla. Bir taraftan bir kanun yapıyoruz, o kanunda diyoruz ki: "Yıl içerisinde öğretmen atanmaz, yer değiştirilmez, öğretmen gittiği yerde en az 3 yıl çalışmak durumundadır." ve siz yine kanun yapıcıların temcileri olarak bana "Kanuna uyma, atama yap." diyorsunuz. Bunun kendi içinde tutar tarafı olabilir mi? Ben kanunun emrini yerine getirmeye çalışıyorum ve bütün gücümle ve de maalesef haksız bu şekildeki yönlendirmelerle de mücadele etmek durumunda kalıyorum. Hâlbuki, kanun yapıcı olarak sizlerin bu kanun hükmüne, bana destek vererek sahip çıkmanız lazım.

"Dönem arasında öğretmen ataması yapılamaz, dönem sonunda yapılacak ve yıl içinde ne atama ne yer değiştirme olmayacak." denildiği hâlde siz kanun yapıcı olarak böyle bir atamayı ara dönemde yapma şansına sahip misiniz, değil misiniz? Ve doğrusunu söylemek gerekirse, bunun üzerinden yapılan siyaseti ben çok doğru bulmuyorum. Bizler insanlara doğruyu söylemeli ve doğruyu tavsiye etmeliyiz. Sizin de bizim de görevimiz bu olmalı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

34 Yorum