Eğitim Bir Sen İpekyolu Başkanı Harun Yeşilova'dan öğretmenlerin vergi dilimi açıklaması

Eğitim Bir Sen İpekyolu Başkanı Harun Yeşilova'dan öğretmenlerin vergi dilimi açıklaması

Eğitim Bir Sen İpekyolu Başkanı Harun Yeşilova'dan öğretmenlerin vergi dilimi açıklaması

Vergi Dilimi, çalışan kişilerin harcadıkları emek karşılığında kazandıkları kazançlar üzerinden alınan vergi oranını belirleyen dilimlerdir. Orantılı bir tarife olan vergi dilimi, elde edilen gelirlerden yüzdelik vergi ödenmesini göstermektedir.

Asgari ücretin belirlenmesiyle beraber her yıl değişen vergi dilimleri de 21 Aralık 2022 tarihinden beri geçerli olan 31696 sayılı Gelir Vergisi Kanun’da bulunan 103. Maddesiyle güncellenmiştir.

Gelir Dilimi
Vergi Oranı

32 Bin TL’ye kadar

% 15

70 Bin TL’nin 32 Bin TL’si için 4.800 Türk Lirası ve fazlası için

% 20

250 Bin TL’nin 70 Bin TL’si için 12.400 Türk Lirası ve fazlası için

%27

880 Bin TL’nin 250 Bin TL’si için 61.000 Türk Lirası ve fazlası için

%35

880 Bin TL’den fazlasının 880 Bin TL’si için 281.500 Türk Lirası ve fazlası için

%40

Memur maaşları enflasyon oranında artarken maalesef vergi matrahları bu oranda artmadı. Erkenden yüksek vergi dilimlerine giren öğretmenler, enflasyon oranlarının yüksek yaşandığı bu dönemlerde doğal olarak alım gücü kayıpları yaşamakta.

Konu ile alakalı Eğitim Bir Sen İpekyolu Başkanı Harun Yeşilova açıklamalarda bulundu:


'' Bilindiği üzere vergi dilimleri, devletimizin kamu görevlilerinin gelirleri üzerinden yaptığı oransal kesintidir. Bu bağlamda öğretmenlerimiz de yılın belirli aylarında belirli ücretler üzerinde gelir elde ettiklerinde hak kaybına uğrayarak vergi kesintisi yaşamaktadır. Ülkemizde küresel ve ulusal anlamda artan maliyetler sonucunda tahmin edilmedik enflasyonist bir ortam oluşmuştur. 2021 yılına göre, 2022 yılında vergi dilimleri %34 oranında arttırılmış fakat açıklanan enflasyon ise bunun çok üzerinde yüzde 80'ler civarında gerçekleşmiştir. Vergi dilimlerinin maaşlardan daha az arttığı ortamda doğal olarak da öğretmenlerimiz vergi dilimlerine erken girmiş - girecek, mamafih hak kayıplarını beraberinde getirmiş olacaktır. Eğitim Bir Sen olarak konu hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bir talepte bulunduk. Vergi dilimlerinin 6 aylık enflasyon oranında arttırılması konusunda Genel Başkanımız Sayın Ali Yalçın'ın imzasını taşıyan bir yazı gönderdik. Zaten öğretmenlerimizin büyük çoğunluğu yüksek vergi dilimlerine girmiştir bunun yanı sıra önümüzdeki aylarda mağduriyet daha da artacaktır. Bunun önüne geçmek için yapılacak çalışmalar şüphesiz hak ve adalet açısından daha yerinde bir uygulama olacaktır. Hali hazırda içerisinde bulunduğumuz enflasyonist ortamdan maaş ve ücret artışlarının geri alınmaması açısından bu, elzem bir konudur.''

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

13 Yorum