Eğitime hazırlık ödeneği arttırılmalıdır

Eğitime hazırlık ödeneği arttırılmalıdır

Eğitime hazırlık ödeneği arttırılmalıdır

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 32. Maddesine göre devlet okullarında görev yapan öğretmenlere, her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere öğretim yılının başladığı ay içinde öğretim yılına hazırlık ödeneği verilir. Eğitim ödeneği fiili olarak görevde olan öğretmenlere ödenir.

Eğitim ödeneği ne kadar ödenecek?

2020-2021 eğitim öğretim yılında 1210 lira, 2021-2022 eğitim öğretim yılında 1250 lira olarak ödenen eğitime hazırlık ödeneği bu yıl yani 2022-2023 eğitim öğretim yılı 1325 lira olarak ödenecek.

EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ ARTTIRILMALIDIR

Geçen yıla kıyasla Tüik verilerine göre enflasyon %78,62 artmış durumda. Hal böyle olunca geçen yıl 1250 lira olarak ödenen eğitime hazırlık ödeneğinin bu yıl 1325 lira olarak ödenmesi alım gücünü ciddi olarak düşürmüş olacak. A4 kağıtlarının bile 3-4 kat artmış durumda olması hazırlık ödeneğinin bu rakamlarda mağduriyet yaratacağının açık göstergesidir. Çünkü hazırlık ödeneği öğretmenler kendilerine yatırmıyor, bu ödenek eğitme, öğrencilerin gelişimleri için harcanıyor. Sınav kağıtları, fotokopi ücretleri için harcanıyor. Geçen yıl 1250 lira ile alınan ürünlerin yarısı bile bu yıl ödenecek 1325 lira ile alınamayacak. Yani bu demek oluyor ki alım gücü ciddi bir şekilde düştü. Öğretmenlerimizin talebi ise bu ödeneğin en az bir maaş olacak şekilde hesaplara yatmasıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

13 Yorum