Eğitime hazırlık ödeneği ne kadar yatacak? Maliye Bakanlığına başvuruda bulunuldu

Eğitime hazırlık ödeneği ne kadar yatacak? Maliye Bakanlığına başvuruda bulunuldu

Eğitime hazırlık ödeneği ne kadar yatacak? Ödenek güncellenecek mi? Maliye Bakanlığına başvuruda bulunuldu

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 32. Maddesine göre devlet okullarında görev yapan öğretmenlere, her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere öğretim yılının başladığı ay içinde öğretim yılına hazırlık ödeneği verilir. Eğitim ödeneği fiili olarak görevde olan öğretmenlere ödenir.

EĞİTİM ÖDENEĞİ NEDİR?

Eğitim ödeneği her eğitim-öğretim yılının başında öğretmenlere sağlanan materyal destek ödemesidir. Devletin sağladığı bu imkan, öğretmenlerin sınıf içi materyaller, ders araç-gereçleri ve benzeri harcamalarında kullanılması için verilir.

EĞİTİM ÖDENEĞİ NE KADAR YATACAK?

2020 yılında 1210 lira, 2021 yılında 1250 tl olarak verilen eğitim ödeneği, günümüz enflasyon oranları ve kırtasiye kalemlerindeki ciddi artışlara rağmen 2022 yılında sadece 1325 tl olarak ödenecek.

EĞİTİM BİR SEN KONU İLE ALAKALI BAKANLIĞA BAŞVURU YAPTI

Yetkili sendika Eğitim Bir Sen ise konu ile alakalı açıklamalarda bulundu. Hazırlık ödeneğinin en az Tüfe oranında arttırılmasını talep eden Eğitim Bir Sen arttırılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığına başvurdu. Eğitim Bir Sen resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre;

''Eğitim-Bir-Sen olarak Cumhurbaşkanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na başvurarak, öğretim yılına hazırlık ödeneğinin en az yıllık TÜFE değişim oranına tekabül eden tutarda artırılmasını talep ettik.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ek 32. maddesinde, “Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzmanı yardımcıları dahil) her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir” hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 6. Dönem Toplu Sözleşme’nin “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” bölümünün “Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği” başlıklı 11. maddesinde, “657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesinde öngörülen öğretim yılına hazırlık ödeneği; 2022 yılında 1.325 TL, 2023 yılında 1.400 TL olarak ödenir” hükmü bulunmaktadır.

Danıştay 2. Dairesi’nin 24.09.20212 karar tarihli ve 2012/7631 Esas 2012/5556 Karar sayılı kararında da ifade edildiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Ek 32. maddesine göre öğretim yılına hazırlık ödeneği, öğretmenlerin fiilen yürüttükleri görevin gereği olarak öğretim yılı boyunca ortaya çıkabilecek ders araç ve gereçleri ile şahsi ihtiyaçlarının teminine katkıda bulunmak, böylece etkin ve verimli çalışmalarına olanak sağlamak amacıyla ödenmektedir. Ancak toplu sözleşmenin akdedildiği 2021 Ağustos ayından bu yana TÜİK Temmuz 2022 verilerine göre TÜFE değişim oranları bir önceki yılın (2021) Aralık ayına göre yüzde 45,72, bir önceki yılın (2021) aynı ayına göre yüzde 79,60, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 49,65 oranında artmış bulunmaktadır. Bu durum, 2021 Ağustos ayında akdedilen toplu sözleşmede öngörülmüş öğretim yılına hazırlık ödeneği miktarının satın alma gücünün, ödeneğin amacını yerine getiremeyecek şekilde aşırı düşmüş olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu nedenle, 657 sayılı Kanun’un ek 32. maddesi çerçevesinde 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 6. Dönem Toplu Sözleşme’nin “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” bölümünün 11. maddesine göre ödenmekte olan 2022 ve 2023 yıllarına münhasır öğretim yılına hazırlık ödeneğinin en az yıllık TÜFE değişim oranına tekabül eden tutarda artırılması ve bu amaçla ilgili toplu sözleşme metninde değişiklik yapılması elzemdir.'' ifadeleri kullanıldı


EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ ARTTIRILACAK MI?

Geçen yıla kıyasla Tüik'in verilerine göre enflasyon oranı yüzde 79.60 artmış durumda. Geçen yıla kıyasla eğitimin ana unsurlarında olan A4 kağıdı fiyatları ise 3-4 artmış, bunun yanı sıra bazı kırtasiye kalemlerinde ise %100-200'e varan artışlar söz konusu. Hal böyle olunca da öğretmenlerimiz hazırlık ödeneğinin artması hususunda talepte bulunmaktalar. Çünkü bu ödenek eğitime harcanmakta, daha iyi bir eğitim ve materyal ortamı sunmak için kullanılmakta. Eğitime hazırlık ödeneği en az bir maaş olacak şekilde güncellenmesi eğitim camiasının talebi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

47 Yorum