Flaş! 1 Haziran Salı Gününe Kadar Uzaktan Eğitime Devam Edilecek!

Flaş! 1 Haziran Salı Gününe Kadar Uzaktan Eğitime Devam Edilecek!

Milli Eğitim Bakanlığı, 1 Haziran 2021 Salı gününe kadar uzaktan eğitim faaliyetlerine devam edileceğini açıkladı.

 İçişleri Bakanlığı ''Kademeli Normalleşme Tedbirleri'' konulu genelgeyi yayımladı. Genelgede normalleşme takvimine dair bazı bilgiler yer alırken, eğitim öğretim faaliyetleriyle ilgili şu ifadelere yer verildi: 

4. Eğitim-Öğretim Faaliyetleri

Halihazırda faaliyetlerine devam etmekte olan kreşlerle birlikte Milli Eğitim Bakanlığıyla yapılan değerlendirmeler çerçevesinde kademeli normalleşme döneminde anaokulları da faaliyetlerine devam edecek olup diğer tüm okul ve sınıf seviyeleri için Milli Eğitim Bakanlığınca kamuoyuna duyurulduğu şekilde uygulama sürdürülecektir.

 İçişleri Bakanlığı'nın genelgesindeki bu ifadelerden hemen sonra Milli Eğitim Bakanlığından eğitim öğretim faaliyetleri hakkında yeni bir duyuru geldi.

 Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı duyuru ve İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre:

 1- Halen açık olan kreşler açık olmaya devam edecek. Kapalı olanlar(varsa) açılabilecek.

 2- Ana okulları(sınıfı) 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününden itibaren yüz yüze eğitime açılacak.

 3- İlkokul, ortaokul ve liselerin tüm sınıflarında eğitim öğretim faaliyetleri 1 Haziran 2021 Pazartesi gününe kadar uzaktan eğitim yoluyla sürdürülecek.

 4- 8. ve 12. sınıflarda Destekleme ve Yetiştirme Kursları(DYK) 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününden itibaren yüz yüze yapılacak.

 5- Özel eğitim okul ve sınıfları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri 17 Mayıs 2021 Pazartesi itibariyle yüz yüze eğitime başlayacak.

 6- 2 Haziran 2021 Salı günü ve sonrasındaki eğitim öğretim faaliyetleriyle ilgili süreç içerisinde durum değerlendirmesi yapılacak ve alınan karar eğitim camiası ile önceden paylaşılacak.

 Alınan kararlar incelendiğinde şimdiki durumdan farklı olarak ana sınıfı ve ana okullarının yüz yüze eğitime açıldığı görülmektedir. Öte yandan 8. ve 12. sınıflar için Destekleme ve Yetiştirme Kursları(DYK) da 17 Mayıs itibariyle başlayacaktır. Özel öğrencilere hizmet veren özel eğitim okulları, sınıfları(Destek Eğitim Odası vb.) da yüz yüze eğitime açılmıştır.

 İhtilaf haline düşülmesi durumunda veya ihtilaf haline düşülebilecek hususlar konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ayrıca resmi yazı gönderilmesi beklenmektedir. 

 Özellikle ilkokul 4. sınıf, ortaokul ve liselerde yüz yüze sınavların nasıl ve hangi zaman zarfında gerçekleştireceği öğrenci, öğretmen ve veliler tarafından merak edilmektedir. Zira, eğitim öğretim yılının son demleri yaşanmaktadır.

 Merak içerisinde olunan, uygulanması hususunda tereddüte düşülen tüm konularla ilgili Milli Eğitim Bakanlığından akıllardaki soru işaretlerini giderecek resmi bir yazı göndermesi ümit edilmektedir.

183420939-300200721600366-3582565079931358931-n.jpg

 BAKANLIĞIN BASIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

Ülkemiz genelinde Kovid-19 salgın tedbirleri çerçevesindeki kademeli normalleşme kapsamında 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren okul öncesi eğitim kurumları, özel gereksinimli öğrencilerimizin özel eğitim okul ve sınıfları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile 8 ve 12'nci sınıfların destekleme ve yetiştirme kursları/takviye kurslarında yüz yüze eğitime geçilecektir. Diğer kademelerdeki resmî ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim ve öğretim kurumlarında 1 Haziran Salı gününe kadar uzaktan eğitime devam edilecektir.

 

Resmî ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumları, özel gereksinimli öğrencilerimizin özel eğitim okul ve sınıfları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile 8 ve 12. sınıf öğrencilerinin destekleme ve yetiştirme kursları/takviye kurslarında 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu"ndaki koşullara uyulması şartıyla yüz yüze eğitime başlanabilecektir. Bu kapsamdaki öğrenci, öğretmen ve eğitim çalışanlarımızın salgın kısıtlamalarından etkilenmemesi için gerekli kolaylık, Valiliklerimiz tarafından sağlanacaktır.

 

1 Haziran Salı gününden itibaren yüz yüze eğitimin devamıyla ilgili karar, bu tarih öncesinde yapılacak durum değerlendirmesinin ardından kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Mebpersonel.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.