Öğretmen İl İçi Yer Değiştirme Nasıl Yapılır?

Öğretmen İl İçi Yer Değiştirme Nasıl Yapılır?

İl içerisinde yer değiştirme yapmak isteyen öğretmenler içi içi yer değiştirme başvuru şartlarını ve başvuru tarihlerini merak ediyor.

İl içerisinde yer değiştirme yapmak isteyen öğretmenler gereken başvuru koşullarını sağladığı takdirde yer değiştirme başvurusu yapabilir. İl içi yer değiştirme yapmak isteyen bir çok öğretmen başvuru şartlarını ve başvuru tarihlerini merak ediyor.

İl içi yer değiştirme takvimi ve başvuru koşulları her yıllı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır. Başvuru yapmak isteyen adayların başvuru koşullarını sağlaması ve başvuru tarihleri takip etmesi gerekir.

İl İçi Yer Değiştirme Başvuru Koşulları

İl içi yer değiştirme başvuru koşulları 17/04/2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan 29329 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda yapılmaktadır.

Başvuru koşulları:

  • Aday öğretmenlik süresinin tamamlanmış olması gerekmektedir.
  • Bulundukları eğitim kurumunda minimum üç yıl çalışma süresinin doldurulmuş olması gerekmektedir.
  • 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4'üncü maddesi gereğince sözleşmeli öğretmen kadrosundan üç yıl çalışılmasının ardından öğretmen kadrosuna geçiş yapan kişilerin diğer maddelere ek olarak öğretmen kadrosunda en az bir yıl görev süresini tamamlamış olması gerekmektedir.

İl İçi Yer Değiştirme Başvuruları Nasıl Yapılır?

Görev yaptığı il içerisinde görev yerini değiştirmek için başvuru yapmak isteyen öğretmenlerin başvuruları elektronik ortamda alınmaktadır.

Yer değiştirme başvurusu yapmak isteyen öğretmenlerin internet üzerinden Elektronik Başvuru Formu'nu doldurması gerekmektedir. Elektronik başvurunda formunda kimlik, öğrenim, Bakanlık atama alanı, hizmet süresi, hizmet puanı ve bunun gibi özlük bilgilerinin doldurulması gerekmektedir.

Öğretmenle bu özlük bilgilerine MEBBİS platformunda yer alan e-Personel bölümünden ulaşabilmektedirler. Sistemde yer alan bilgilerde herhangi bir eksik bulunması halinde görev yapılan eğitim kurumu, ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerinden talep edilebilir. ogretmen-il-ici-yer-degistime.jpg

İl içi yer değiştirme atamaları öğretmenlerin hizmet puanı referans alınarak yapılmaktadır. Hizmet puanına etki edecek değişikliklerin başvuru yapılmadan önce tamamlanması gerekmektedir. Başvuru yapılmasının ardından hizmet puanında herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır.

İl İçi Yer Değiştirme Başvuru Onaylanması

İl içi yer değiştirme başvurusunu tamamlayan öğretmenlerin kadrosunun bulunduğu eğitim kurumu müdürlüğünü bildirerek başvurusunun onaylanmasını talep etmesi gerekmektedir. Belirtilen süre içerisinde eğitim kurumu yöneticilerinin başvuruyu onaylaması gerekmektedir. Başvurusu onaylanan öğretmenlerin başvuru formlarının çıktısı alınarak imzalattırılır.

Yapılan başvurular görev yapılan eğitim kurumunda onaylanmasının ardından ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerinde onaylanır. Herhangi bir nedenle kurum tarafından onaylanmayan başvuru geçersiz sayılmaktadır.

Başvuru yapan öğretmenler görev yaptıkları eğitim kurumuna dilekçe ile başvuru yaparak il içi yer değiştirme başvurularını geri çekebilirler.

Bakanlık ve diğer kurumlarda görev yapan öğretmenler görevlendirme süreleri sona ermeden yer değişikli talebinde bulunamaz. Fakat; kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda görev yapan öğretmenler minimum üç yıl olan görev sürelerini tamamlamasının ardından yer değişikliği isteyebilirler.

Spor ve güzel sanatlar lisesi haricindeki eğitim kurumlarında görev yapan görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi öğretmenleri daha önce spor ve güzel sanatlar lisesinde görev yapmışsa; ayrıldıkları tarihten beş yıl sonra yeniden aynı liselere atama isteyebilirler.

Norm Kadro Nedir?

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum