İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çok sayıda öğretmeni mağdur etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çok sayıda öğretmeni mağdur etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çok sayıda öğretmeni mağdur etti.

Çarpıcı bilgiyi Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy verdi.

Görüşmemizde, “Bursa’da bazı öğretmenler zamanında yapılması gereken, hakları olan ödemeleri alamaz hale geldi” dedi.

Bursa Osmangazi’ye bağlı 50’ye yakın okulda görev yapan öğretmenler 2021 yılı aralık ayı ek dersini mali yıl bitmeden 2021 yılı sonunda alması gerekirken alamadı.

Nilüfer ve Yıldırım gibi merkez ilçeler de dahil olmak üzere diğer ilçelerde böyle bir sorun yaşanmazken Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı pek çok okulda aynı sorun nedeniyle öğretmenler mağdur oldu.

İlk defa bir sonraki yıla geçen önceki yılın ödemeleri de ancak 2022 Ocak ayı sonunda yapılabildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, mağduriyet yaşanan okullar için okul yönetimi vaktinde sisteme giriş yapmadı derken, okul idarecileri ise sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını, sistemin erken kapandığını ifade etti.

Yeliz Toy, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Savsaklama ya da kusur… Netice itibarıyla yüzlerce öğretmenin mağduriyeti karşısında yetkililerce hiçbir çözüm yolu bulunmadı. Yüzlerce öğretmen planlanmış ödemelerini yapamadı. Kendilerine bu konuda bir açıklama dahi getirilmedi.”

Sorun bununla sınırlı kalmadı.

Ocak ayında değişen katsayılar nedeniyle aralık ayının ücretleri bu kez de yanlış hesaplanmış.

Toy, “Öğretmenlere yatırılan fazla ücretin geri ödemesini isteyen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hatanın sorumlusu öğretmenlermiş gibi bedelini yine öğretmenlere ödetti ve faizini de öğretmenlerden istedi. Böylece mağdur olan öğretmenler bir kez daha mağduriyet yaşamış oldular. Üstelik 2022 yılında ödeme yapıldığı için gelir vergisinde öğretmenler dezavantajlı duruma düştüler. Yani vergi dilimine daha erken girecek ve bir kez daha haksızlığa uğramış olacaklar” diyor.

Eğitim-İş, 7 Ocak’ta Bursa Valiliği’ne başvurarak ihmali olan yöneticilerin tespit edilmesini talep etti.

Konu hakkındaki inceleme-soruşturma devam ediyor.

Yeliz Toy, “Keyfî uygulamaların, ihmal ve kusurla emekçilerin yaşantısında kayba neden olacak tüm mağduriyetlerin karşısında örgütlü gücümüzle mücadele edeceğiz, yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Öğretmenler adına sürecin nasıl seyredeceğinin biz de takipçisi olacağız…

Yaman Kaya

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

6 Yorum