İlkokulda 4. Sınıf Başta Olmak Üzere Karne Notları Nasıl Belirlenecek?

İlkokulda 4. Sınıf Başta Olmak Üzere Karne Notları Nasıl Belirlenecek?

MEB, ilkokul öğrencilerinin karne notu konusunda ne yapacak, yapılan sınavlar geçerli olacak mı?

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), geçtiğimiz günlerde lise sınavlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapmış, büyük oranda mağduriyetlerin önüne geçmişti.

 Liselerde yapılacak yüz yüze sınavlarda düzenleme ortaokul ve ilkokulda da ''Yeni bir düzenleme olacak mı?'' sorusunu akıllara getirdi.

 Bilindiği üzere salgın sebebiyle ölçme ve değerlendirme işlemlerinde çeşitli aksaklıklar, mağduriyetler ve subjektiflikler meydana gelmişti.

 Her ne kadar ilkokulda verilen notlar, öğrencilerin eğitim hayatını resmi olarak etkilemese de bazı psikolojik sorunlara yol açabileceği, pedagoglar tarafından dile getirilen bir gerçektir.

 İlkokulun ilk 3 sınıfında ''Geliştirilmeli'' , ''İyi'' ve ''Çok İyi'', 4. sınıfta ise 100 puan üzerinden değerlendirme yapılmakta ve bu değerlendirmeler sonucunda karne oluşturulmaktadır.

 Okulların yüz yüze eğitime kapatılma kararı verilmeden önce ilkokul 4. sınıfların çok büyük bir kısmında 2. dönem 1. yazılı sınavları tamamlanmış, az sayıda da olsa sınavları tamamlayamayan okullar olmuştu.

 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında okulların durumu netleşecek. Okullar, yüz yüze eğitime açılsa veya uzaktan eğitimle eğitim öğretime devam etme kararı alınsa da bakanlığın ilkokullar için de öğrenci lehine bir karar alması elzemdir.

 Dolayısıyla okulların durumu hakkında her ne karar verilirse verilsin, salgın, eğitimde fırsat eşitliği, ölçme ve değerlendirmenin subjektif olma tehlikesi gibi durumlar göz önüne alındığında 2020-2021 eğitim öğretim yılı 2. yarıyılı için geçerli olmak üzere tüm ilkokul öğrencilerinin tüm derslerdeki notları ''Çok İyi'' veya 100 tam puan olmalıdır.

 Bakanlığın bu yönde alacağı bir karar, 2021-2022 eğitim öğretim yılı için ilkokul öğrencilerine ve ilkokuldan ortaokula geçecek olan öğrencilere bir moral ve ışık kaynağı olacaktır.

 Eğitim camiası, Milli Eğitim Bakanlığından böyle bir hassasiyet beklemektedir.

 Mebpersonel.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.