Kariyer Basamakları için sınav neden doğru değildir?

Kariyer Basamakları için sınav neden doğru değildir?

Kariyer Basamakları için sınav neden doğru değildir?

KARİYER BASAMAKLARI İÇİN SINAV NEDEN DOĞRU DEĞİLDİR

1-Sınav olsun diyen bakanlık öğretmenin ölçme ve değerlendirmeden kaçmaması gerektiğini söylüyor. Belki kendince haklı yönleri de vardır. Ancak öğretmenin sınavdan kaçmaktan ziyade daha başka itirazları vardır.


2-Siz öğretmene öğretmenliği yeniden mi öğretmek istiyorsunuz yoksa öğretmenin kendisini yenilemesi gerektiğini mi söylüyorsunuz Sayın bakanlık eğitim için hazırladığınız uzman öğretmenlik için 180Başöğretmenlik için 240saat ve 600sayfa konular hangi branştaki öğretmene hitap ediyor.

3-Hiçbir faydası olmayacak böyle bir sınav sadece ben yaptım oldubitti demekten başka hiçbir fayda sağlamaz! Daha başka yol yöntemler bulunmalı, tartışılmalı, eğitim camiasının nabzı mutlaka tutulmalıdır. Pratikte yapılan öğretmenlik teoriye yenilmemelidir!

4-Dördüncüsü meseleye okul bazlı bakılmamıştır. Sahada olmak sınıfta olmak ilkokulda başka, Ana okulunda başka, Orta Okul, Meslek Lisesi, Anadolu Lisesi hepsinden başka başkadır. Sınav mutlaka olacaksa buna göre çalışma kitapları hazırlanmalıydı. O halde burada da bir yanlış vardır

5-Öğretmenlik tek düze bir meslek değildir. Kişi uzman olacaksa alanında olmalıdır. Söz gelimi bir uzman doktor hem kalp, hem göz, kulak burun alanında uzman olabilir mi? Bu mümkün olmadığına göre alan ayrımı yapmadan teorik bilgilerle uzmanlık vermek yanlıştır.

6-Şüphesiz böyle bir ayrım söz konusu dahi değildir. Tüm öğretmenler aynı konuları çalışacak ve sınav kazandıklarında kimi Matematik, kimi Edebiyat, kimi Fen kimi Atölye ve daha binlerce uzmanlık olacak. Birinci ve ilk yanlış burada başlıyor.

7-Her ne kadar bundan önceki dönemlerde sayının ve maaşa katkının azlığından pek dillendirilmese de önümüzdeki süreçte benim çocuğum uzman öğretmen ya da Başöğretmende okuyor seninki normal öğretmenden, ya da bizim öğretmen sınavı kazanmış ancak sizinki bir sınavı dahi kazanamamış gibi söylemlerle karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır. Bu da öğretmenler odasında bir takım hoşnutsuzluklar doğuracaktır.

Bu çalışmayı yapan hocaların tamamını uzman ve başöğretmenlik sınavına tabi tutalım. İddia ediyorum ki başarılı olamazlar. Bu iş ekran karşısında okuyup anlatmaya benzemez. Haydi bunu geçtik peki, öğretim görevlisi teorik bilgi dışında öğretmene ne verebilir? Bize göre hiçbir şey!

Nuri Serdar Eryücel

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

73 Yorum